Месечна Архива: Април 2009

Nokia 5800 BMW bluetooth проблеми

bluetoothrs4Зошто е тоа дека малку нешта кои што треба да работи на телефонот не. И се погоди она што се потпишани од Symbian S60v5 е толку лоша како S60v3 во поврзување на BMW bluetooth. Откако можеби 10 Nokia решив да се добие Sony Ericsson, бидејќи јас ќе прочитате за проблеми со Nokia bluetooth кога добив мојот нов мотор, пеп BMW.

Брзо нанапред неколку години и гледам убаво нова Nokia, овој пат 5800 и јас го добие, но јас заборавив да проверите дали тоа работи со мојот e90 BMW серија 3, iDrive може да се види, но. Погоди што, тоа не работи..........

Тоа се поврзува понекогаш за 10 минути и потоа умира, или тоа може да пропадне за да се поврзете на следниот пат и тоа сигурно нема да трансфер на телефонот книга со автомобил. Пробав сè за да се поправи тоа, надграден со најновите v20 фирмверот и мислам дека работите се доби полошо, а не подобро. Се обиде на Nokia телефон книга трансфер софтвер за 810 и тоа нема никаква разлика. Скриени, он-hidden за да врски, ги отстрани сите други конекции, обидете се тоа по телефон префрлува на многу.

Sony Ericsson k810i беше faultless, тоа само работел, јас дури би можеле да влезе во автомобилот, по што започна со телефон и тоа спарени, јас би можеле да префрлување повици, додека се уште активен, лесно peasy. Но, Nokia 5800 S60v5 не може да се направи нешто во право.

Ако некој има поправи или било какви идеи за она што проблемот е или ако тие имаат било успех молам дозволете ми да знам. Ако тоа не беше за овој проблем, тоа навистина е одличен телефон, еден од најдобрите имав, добар екран, животниот век на батеријата многу, но BMW и Nokia bluetooth прашања, земајќи ја фрлам подалеку.......

Огромна цена се зголемува на леќи во велика БРИТАНИЈА

Сега не е нормално некој да се подели помеѓу Canon и Nikon фотографи мислам сите ние знаеме Канон е најдобро или тоа е Nikon, па во моментов тоа не е само важно. Па што е тоа ? масивно зголемување на цените на леќите. Сега 5% не е убаво, 10% се чувствуваат непријатно, но 52% зголемување на убав надградба едноставно боли.

Така, минатата година имав мојот знаменитости поставена на убаво нови 70-200 F4 Е Л Професионални Canon објектив, тоа може да се имаа за околу £650 во јуни 08, или има напади. Брзо нанапред до април 2009 година и она што можам да најдам?, ќе го претпоставам големите цена се зголемува до тешко веројатна £929 и тоа е 43% цена зголемување на цената на истите леќа минатата година.

Совети како да се работи поевтини

Непотребно е да се каже јас не одам да се купи во моментот и јас би рекол, освен ако навистина ви треба некои нови стакло јас би почекајте додека работите се врати долу ако можете. Ова не се случува да биде добро време за трговците на мало но можеби маргина е се туркаат цените толку голема, можеби, но јас не мислам дека нејзините дека голем дел од еден фактор. Најголемиот проблем е на одлуки велика БРИТАНИЈА саладин или јас треба да се каже Г-дин Браун се прави дека е убивање на вредноста на фунтата и испраќање на цените на стоките преку покривот.

Ако не треба да се добие леќа потоа проверете на линкот на правото на Камерата цена buster или употреба на линкот подолу за да ги собереш некои bargains од Амазон, сум го стави некои големи купува подолу. Тие понекогаш имаат некои големи зделки што другите камера продавници борба да натпревар па се проверува редовно за да добиете најдобри цени. Прстите прекрстени работи се подобри.

Исто така, имаат изглед на e-bay како неколку луѓе се продаваат своите постоечки полнење, додека цените се високи, но не се провери што се добива. Исто така, купување од Хонг Конг може да имаат свои прашања и што уште може да се добие stung на високи увозни давачки и ДДВ убиството било заштеди мислите дека би можеле да бидат намалени.

Ако некој види било обновување тогаш пост каде што тоа е да им помогне на сите нас.

Па каде се сите Android телефони?

500px-android-logosvg-300x300Ние сите ја сакаме технологијата, ние како gadgets, и ние сакаме на најновите и најголема телефони..... НО, ние не сакаме да се чека да се работи. Па зошто е тоа имајќи толку долго за да добиете некаква добра Android телефони?

Постои сите нови Apple iPhone или неколку од нив ако извештаи се за да биде вистина, но каде се ривал Андроид мобилни телефони? Тие се потешко да се развие, да се прави ограничување на слушалки sockets бидејќи на Apple патенти предизвика проблем кај некои производители или е тоа дека тие не се спроведува multi touch и capacitive екрани во развојот кога се чини дека тие ќе бидат сите бес. Не знам, но неговото преземање на далеку за да долго да се добие нешто надвор да се ривал најдобрите телефони.

Зошто може некој како HTC го измените одлична Допир HD да имаат Android отколку излезе со уште просек HTC Magic тоа навистина не е таа магија на сите свои повеќе зајакот треба да имаат остана во шапка. Ако Андроид оперативен СИСТЕМ е навистина да се направи влијание, тоа треба некои добри хардвер, па каде е тоа да дојде на Sony Ericsson, Samsung и HTC за името, три ни покаже она што можете да го направите затоа што она што сме го виделе досега не се случува да се предизвик на најдобар кои тие треба да направите ако проектот ќе биде успех.

И овозможува да се соочиме со неа, ако Nokia, всушност, започнете да се направи нешто на на S60v5 OS тогаш сите би можеле да имаат се бори за својата рака не поради својата голема, но тоа ќе се продаваат во огромни количини, тоа е Nokia по сите.

Т-Мобиле Nokia 5800 добива v20 ажурирање на фирмверот

nokia5800xpressmusic_8ОК па јас не сум писмен целосна ревизија на 5800, но сепак тоа ќе биде наскоро. Сепак имам како од вчера е во можност да се ажурира со најновите firmware-v20.0.0.12 користење на Nokia PC Suite, за тоа не сакате да ја играте преку FOTA.

Тоа е добра подобрување, постојат и нови функции, за и нејзините сигурно побрзо отколку што беше пред. И со тоа што јас сум бил во можност да го добиете носивост на нови апликации и игри кои нема да работат пред.

Промени

 • "Побрзо екран на допир внесување на текст" (телефонот е генерално повеќе одговора)
 • "Побрз интернет за даунлоадирање на податоци времиња"
 • Гео-означување информации сега се достапни во Камера (конечно), плус фото преземање сега е можно со предната страна (секундарна) камерата.
 • Речникот апликација додаде, со поддршка за повеќе јазици (како прво се гледа на E66 и E71).
 • "Подобрување на e-mail искуство" (ова вклучува подобрена закажана за е-пошта retreival)
 • Стан. надградба на апликацијата додадено (како прво се гледа на N85 и N79) – ова се користи за ажурирање на индивидуални Nokia апликации надвор од фирмверот ажурирања.
 • Општи операцијата чини неспокојот, подобри перформанси е разни апликации, вклучувајќи Галерија, плус екран ротации се побрзо.
 • Игра назад Флеш/FLVvideos имаше помалку hiccups, особено на YouTube, каде Web на 5800 сега станува речиси исто толку добар како посветен на YouTube клиентот, има една статија за ова доаѓа од Стив кратко време...
 • 'Пребарај' на standby екран сега се пребарува телефон содржина, како и на Интернет
 • Козметички ефекти додаде, особено во Галерија кога префрлување ориентација
 • Поддршка за содржината заштитена со OMA DRM, овозможувајќи им на BBC iPlayer програма преземања и други идни апликации
 • Вообичаените litany на мали поправки на грешки.

Приказ на Nokia 5800 и добивање на апликации

Ако сакате добро место да се добие некои S60v5 софтвер за телефонот даде Секојдневно Мобилен клик. Постојат, исто така, носивост на добар нови теми за телефонот, како и.

Како за самиот телефон, јас навистина сум импресиониран досега, животниот век на батеријата е брилијантен дури и со bluetooth лево на сите на време. Сурфање на телефонот е многу брз и екранот се одлични. Софтверот е почнуваат да се дојде и со тоа да се биде ист како N97that е само поставено да се забрза, иднината на телефонот и форматот е во потрага многу позитивни навистина.

Visit Us On TwitterCheck Our Feed