Месечна Архива: Август 2009

Милијарди 7800N Безжична ADSL2+ Рутер Преглед

Па јас сум бил во потрага за замена безжичниот N ШИРОКОПОЈАСЕН рутер. Некои имаат Gigabit пристаништа, други Двојна Бенд безжичниот N но малкумина имаат и двете барем не во велика БРИТАНИЈА во секој случај.

Но, мислам дека сте најде најдобар компромис и тука тоа е, Нова Милијарди BiPAC 7800N Безжичниот N ADSL2+ со Gigabit Ethernet Switch, препреки име не е тоа!? Но таа ги има сите карактеристики за кои ми треба, но ќе го изврши како јас се надевам.

Мојот интернет провајдер е Bethere Интернет или да Биде како што тие сакаат да бидат познати и тие нудат потенцијал конекција со брзина до 24Mbits ако живеете право на врвот на тоа. Но, јас не толку типично мојата врска брзини се за 13-15Mbits со мојот стар рутер на Speedtouch 780 што беше снабден со мојот интернет провајдер, но кој е сепак многу повисоко од повеќето под 8Mbit брзини.

По јас би им наредил на нов рутер јас не сет на тест и истакна надолу на брзина и време на преносот на 780Mb датотека на повеќе различни локации низ куќата и да се различни КОМПЈУТЕР.

Опрема која се користи за тест

Homeserver – 1.5 тб Зелена МД вози – Gigabit Ethernet

PC – XPS 430 – Quad core – Дуел одземени дискови = G Безжична

Лаптоп – Дуел Core Dell XPS 1330 = Intel Wireless G / N

PS3 преку Етернет

Лажни Започнете

Знаете што тоа е како, цел еден нов gadget и не можат да чекаат за да пристигне. Само што овој пат возбудата не трае долго како кога јас го отворив прозорецот нема напојување внатре. Јас бев малку разочаран да го кажам барем, но еј овие работи се случуваат. Брз повик за да broadbandbuyer.ко.велика британија од кого би купување на рутер и тие добија врз Милијарди евра како што беше распродаден на рутер и не е нова за напојување на патот. Пристигна само неколку дена подоцна, па тоа не живеат до перформансите, очекувањата.

А брзо белешка на инструкциите обезбедени пред да добијам на перформанси. Овозможува едноставно велат дека тие се малку груба и подготвени, но не повеќе од неколку страници на photocopied А4 страници за да се добие што започна, и тие навистина не е дека се корисни. Ако знаете што правите, тогаш тоа нема да биде проблем, туку и за почетниците може да биде малку daunted.

Перформанси и Поставување на

Поставување не беше да се комплексни, но јас не треба да се направи неколку измени за да се добие сè што работи добро. Авто конфигурирате не работат па морав да го користите овој прирачник начин. Јас се користи за ова Милијарди Се/O2 страна за помош да се добие право settings и тоа речиси работи, доволно е да го додадете во правилна прирачник Примарниот DNS IP адреса како АВТО поставка не работи. Еј presto тоа беше нагоре и трчање, но она што сум поврзан на сите?

Speedtouch – 1090(До)/14834(Долу)

Милијарди 7800 – 1191/15801kbps (почетна слика)

Но, работите се поставени за да се добијат подобри, да се Биде/O2 употреба Анекс M а тоа значи јас може да биде во можност да се добие дури и подобро да испратите и преземање на брзина, но колку е добар? Многу добро е одговор проверите бројките подолу, ова е многу подобро отколку што некогаш сум ја доби пред па јас не се брзо проверете како и да се види дали работите одат на подобро.

Милијарди 7800 Анекс М – 1347 / 17931 kbps

Тоа е 3000kbps или 3Mbit подобрување во испратите брзини, многу здрава се зголеми навистина. Брз тест за брзина потврди зголеми брзината, одејќи од 13.2 Mb/s за да 15.7 Mb/s, не се сосема sync брзина, но како што тоа беше преку безжични и постојат и други фактори кои се вклучени тоа е уште здрава се зголеми. Друга причина е дека Милијарди 7800 N користи broadcom која е често знаат да се подобри download брзина.

Безжичниот N, е тоа било побрзо?

Јас би рекол можеби малку, но тоа ќе биде лага, тоа е многу многу побрзо за мене барем. Наместо вафли на многу, тука се и трансфер разлики видов подолу на КОМПЈУТЕР и Лаптоп. Тестот беше да се пренесат 780Mb на AVI датотеката.

Лаптоп перформанси

Wireless G – 99% Сигнал – 1.82 Mb/s – 6 минути и 47 секунди.

Безжичниот N – 99% Сигнал – 2.72 Mb/s – 4 минути, 57 секунди.

PC Перформанси

Wireless G – 81% Сигнал – 2.42 Mb/s – 5 минути, 41 секунди.

Безжичниот N – 50/70% Сигнал – 8.92 Mb/s – 1 минути, 25 секунди.

Лаптопот е малку побрзо, но на тест е да се направи кога лаптоп беше како блиски, како тоа може да се добие до рутерот, ова може да предизвика проблем со извршувањето на тој начин зошто разликата во брзината е мал. Исто така, лаптоп беше морале да обидете се прилично тешко да се пренесе податоци @35/40% процесор употреба што значи дека ќе почнат да биде малку фактор во преносот на брзини.

Но, за КОМПЈУТЕР за брзо подобрување е драматично да го кажам барем и јасен поглед на тоа колку побрзо безжичниот N може да биде. Тоа не беше првично дека брзо, морав да се позанимавам со локацијата на Безжичниот N dongal и ariels пред добив подобра фигура и 50/70% се уште не изгледа одлично. Јас се користи Милијарди 3010N дека купив со рутер кој не мора безжична антена, но без оглед на бучава извршувањето на брзина зборува за себе.

Првичниот Заклучок 9/10

Добро Милијарди 7800N е поевтина од многу други безжични N и Gigabit Ethernet да се справиме со нив, да додадете на тоа дека тоа има целосна ADSL2+ и н а М поддршка и својата голема пакет дека овие почетна брзина резултатите покажуваат. На мало разочарување со напојување сега е заборавено како и сè друго е добро или подобро отколку што се надеваше.

Јас ќе се ажурира овој преглед кога имам направено Ethernet извршување тестови и доколку рутерот е постабилна отколку искрено страшно Speedtouch. Ако се наоѓате во пазарот за нови ШИРОКОПОЈАСЕН рутер и се со Бидат или 02 или некој за тоа прашање, тогаш јас би им даде на овој сериозен изгледа како тоа крлежи сите кутии за мене.

Gran Turismo 5 – Целосно Игра Карактеристики листата објавен

Добро што имаме тука, да комплетна листа на карактеристики на Gran Turismo 5, но не и датум на издавање, тие ќе побрзаат веќе. Прстите прекрстени објави датум нема да биде далеку надвор, туку знаци изгледа многу позитивни. Мислам дека учење 60 yes 60 песни ќе биде интересно и јас за еден не можат да чекаат за да дознаете.

Тие биле споредување на тоа да Forza неодамна, но кој ќе излезе за да? Само времето и пекол на многу играта место ќе дознаеме. Па имаат прочитате лига во текот на оваа прекрасна листа на карактеристики, и што сега сум случува да се јавите на приватни трката соба потоа.......

Со секоја среќа тоа ќе биде добро пред Божиќ како се знаци дека нејзиниот ќе биде лансиран пред декември, внимавајте на овој простор.

– модели се вклучени

1,000 возила

170 Премиум нови модели (full внатрешни работи моделирање, внатрешни работи одговара на возило штета)

830 видови на стандардниот модел (некои се од Gran Turismo 4 кои се врши во текот на GT5) [Читај: Автомобили видовме во GT4 пред ]

– Курсеви

60 предмети се потврдува и со 20 или повеќе, за да се открие

– физичка симулација на возила

Физика систем за симулација е сосема нов

Претставена е полна падне во возила [можност rollover]

Штета застапеност (да се репродуцира во целост од страна на реално време судир деформација)

верно го репродуцираат однесување на електрични автомобили, односно Prius, Увид, хибридни автомобили и најновите Тесла модел

– Аркада Режим

Една Раса

2 плеер битка

– GT Режим

Мапата На Светот

Мојата Гаража

Автомобил Дилер

Подесување Продавница (делови, гуми)

Автомобил Мие/Масло Промена

Трка Првенство (Серија систем, точка систем)

Лиценца Тест

– Онлајн

Отворете Лоби

Text / Гласовен Разговор

Приватни соби

Онлајн Фото Албум

Онлајн Реприза Албум

YouTube реприза излез

– Фото Режим

Фото Диск (Коло)

Фото фаза (Фаза Фото режим само)

– Gran Turismo во ЖИВО

Видео излез на PSP или PSP Оди®

Прогресивно Преземање

Подобрен кориснички интерфејс

Континуирано се Игра за видеа

– Музеите

На Gran Turismo 5 Пролог верзија, + повеќе информации на TGS

– Звук

Обичај soundtracks (Користење на песни од вашиот PS3 хард-диск)

Dolby Digital 5.1 7.1 и

– Кориснички Интерфејс

На Gran Turismo 5 Пролог, и истиот дизајн концепт. Иконите се менуваат бојата

Во можност за следење на движењето на пилотската Кабина Камера интерфејс (потврдено во целост 3-D. камерата може да бидат целосно да се манипулира и може да одлучат да имаат вашата глава следи од страна на PSEye)

Dyson Рачни DC31 Животинско Вакуум Преглед

Имаме купи рачни vacuums во минатото, ќе се знае црно и декер £50 оние кои навистина не чини да се направи на работа, тие само си го цица малку, ги нагоре и треба да се празнат на секои две секунди. Тие не траат толку долго или и опсег на приклучоци е ограничена, да го кажам барем.

Јас би погледна во претходниот опсег на Dyson handhelds и не беше убеден во тоа. Но тие имаат само започна новата палета од кои предводник на опсег е DC31 Животно. Новиот вакуум доаѓа со сите нови патентиран дигитални електричен мотор што се врти во до 104,000 вртежи во минута. Овој нов мотор помага да се даде на правосмукалка truly stunning вшмукување моќ.

Моделот решив да купите беше DC31 Животните и за тоа има испадна да биде одличен избор. На повеќето корисни елемент на DC31 Животно е motorised четка. Користење на скалите своите брилијантни и подобро отколку со користење на нормални правосмукалка. Својата, исто така, многу е лесно да се исчисти motorised четка, едноставно свртете на крајот со паричка и на бар доаѓа надвор и можете да untangle ништо, тоа е во својот пат, а потоа се лизга назад и да се намести на своето место. Нејзините не се тешки за да ги користите или тоа се чувствува изненадувачки светлина, всушност, жена ми сака да го користите од стандардните вакуум понекогаш.

На животниот век на батеријата е добар, но не се големи, можете да ги направите скалите и малку повеќе со леснотија или не целиот автомобил со тоа нема проблем. Полнење зема добро, додека но тоа е Li-Ion батерија, така што треба да се добие било каква загуба на работата на батеријата за долго време по купувањето. Можете да ги користите зголеми режим (нема копче на назад за да се добие целосна моќ режим) за да се добие дури и повеќе вшмукување но, да бидам искрен јас не се стремат да го користите тоа дека многу и на стандардната поставка има повеќе од доволно вшмукување за повеќето ситуации.

Празнење на цилиндерот е лесно peasy, притиснете го копчето и bing, ѓубре е исчезна. Тоа не ги фрла надвор доста брзо, па држете го во корпа не над неа кога ќе го направи тоа, инаку ќе добиете ѓубре летаат насекаде.

Постои филтер кој треба перење еднаш месечно или па во зависност од употребата, но не чувајте го на чиста. Многу луѓе не ги филтрите чисти на нивните Dysons и се прашуваат зошто тие не се вршат, како и кога тие ги купи.

2 годишна гаранција е добар и дава добар малку парче од умот.

Заклучок

Ај тоа лице на г 150 нејзините скапи, но дали знаете што е тоа само работи и не прави брилијантна работа во процесот. Тоа ќе биде подобро ако цената беше под £100, но да бидам искрен, тоа навистина е ДЕКА многу подобро од било кој друг рачен јас сум користел, а потоа некои. Можете да одат за стандардот DC31 модел без motorised четка но јас не би својата голема покрај тоа што навистина вреди да се има. О, и виолетова боја го прави да изгледа одлично на тоа и многу funcky седи таму во куќа (не јас навистина само се каже дека?!?).

9/10 за мене, малку подобрување на животот на батеријата и намалени трошоци и ова ќе биде 10/10

# Motorised четка бар за домашно милениче коса pick-up
# Dyson дигитален мотор
# Двојна моќ на владата за 10 минути на висока константна вшмукување или 6 минути со 40% повисоки вшмукување
# Лесни – само 1,5 килограми за лесно ракување
# ВОДЕШЕ ниска енергија од батеријата индикатор
# Патентиран Корен Циклон технологија
# Брз и хигиенски за да го испразните – само притиснете на копчето
# Без дополнителни трошоци – без кеси или филтри за да се купи
# 22.2 V литиум јонска батерија – recharges до 3 пати побрзо отколку другите
# Пукнатина алатка се конвертира во четка алатка за бришење прашина бришење прашина
# 2 години делови и работна сила гаранција

Ќе Jessops преживее?

Прво се надевам дека тие го прават, бидејќи добро да се има камера продавници точки низ државата, но тие ќе преживее?

Ај тоа лице повеќето продавници се многу уморни и лоша страна на современата мало стандарди, се спореди со изглед на ажурирани Currys Дигитални продавници и може да се види голема разлика. Чекор во продавницата во Trafford центар на пример и својата темна и слабо осветлена како тие не сакаат да се замени скршен светилки.

Недостатокот на сила во фунта е исто така повреда на премијата SLR продажба и особено леќи. Canon 70-200f4 Е минатата година беше £700, сега нејзините едвај под £1000. Тоа е голема разлика, тоа е одложување на многу потенцијални купувања, секако, од мене онака.

Тие се ' уште инсистира на полнење мало богатство за мемориски картички, но дури и тогаш, тие често се многу слабо порибено, па кога ќе се во hurray сте заглавени, не голема. Со нарачување систем зарем тоа не е масна или, човек во продавница рече јавете ни се ако сакате да ги проверите акции што изгубил пребројувањето на бројот на пати некој клиент има резервираниот објект за тоа да не биде во кога тие ќе пристигнат.

Прстите прекрстени економијата почнува да се ослободи и Jessops имаат добра лето и Божиќ период, ако тие не се средиме нивното финансирање проблеми, тогаш ние може да се изгуби уште една продавница од надвор high street. Но, ако тие не се преживее, стави некои пари во refresh програма еј.

Радоста на iPhone

Во ред, па ми се допаѓа мојот gadgets, но во минатото биле МНОГУ анти iPhone. Мислам тоа не мали навистина, неговото траење на батеријата е страшно и резолуцијата на екранот е во ред, нема подобро.

Но имам еден сега и о, дали е тоа една фантастична уред. Како многу annoyingly се каже "само делата' добро го прави тоа. Инсталирање на апликации е детето игра, прелистувањето е сон и поставување на добивање на e-mail од само за никаде е апсолутна doddle.

Ако сакате добар телефон кој ќе може да се играат игри и игри се неверојатни, и постојат илјадници од нив, така што не се случува да се добие на одборот во секое време, наскоро!

Да животниот век на батеријата не е голема, но ќе се користи за да се само потреба да ја полните тоа секоја вечер но, тогаш јас не има wifi и bluetooth, на сите на време и тие двајцата да добијат редовна употреба. Јас не сум со користење на 02 во велика БРИТАНИЈА или јас сум jailbroken тоа да работат на Т-Мобиле кој го прави тоа и сè уште работи.

Екранот никогаш не се појавува да треба поголема резолуција или и број на слободни апликации кои можете да ги користите за да го добиете најдоброто од уредите е само неверојатно, ако не можете да најдете стан треба да не сте во потрага за правото на работа.

И кога имате 50 апликации на телефонот како да направите надградба на нив? И повторно, тоа е лесно, секој пат кога ќе одам во app store тоа ги проверува сите на вашите инсталирани апликации и тогаш ви кажува што имаат надградби. Ќе кликнете на update date сите и тоа само го прави тоа, без да инсталирате и преземање на КОМПЈУТЕР без проблеми само лесно.

Јас не одам да го оценувате тоа 10/10, бидејќи елементи на компромис. Па јас ќе го даде 9/10.

Прстите прекрстени камерата се зголемуваат како што се зголемува животниот век на батеријата, но освен со овие неколку нешта својот неверојатен уред кој заслужува сите plaudits кои се покажаа по тоа.

Јас ќе пост некои апликација и критики во наредните денови и недели.

Visit Us On TwitterCheck Our Feed