Категорија Архива: Компјутери

Значи она што е на Apple iSlate случува да ни нудат?

Седам и пишување на старите добри лаптоп со тастатура и прекрасна LED позадинско осветлување 13" екран. Но, јас може да се стори дека со новиот iState, и јас не мислам така јас доста сакаат да имаат убав тастатура за да користите многу ви благодарам. Но, можеби ова не е audiance за нов iState, и ако тоа е она што новиот Apple Таблета се случува да се нарекува.

apple_islate

Значи, што е тоа случува да се користи за?

Па јас може да се види како да се биде добар начин на гледање и сурфање на интернет и гледање на вести, статии и да, ќе го претпоставам читање книги, како ќе Apple се справат со имање на уред кој не се сјајни екран. Па тоа е добро, но јас не сум сигурен дека сакате да потрошите нагоре од £400 или дури и повеќе да се добие една. Сигурно својата случува да треба да биде повеќе од тоа, тоа би можело да биде доста добар за поголеми stratergy игри на програмерите имаат побарано да се погледне во поголема резолуција игри впрочем и се очекува тоа да имаат 3D графика чипови за да зачин работите.

Да тоа ќе биде супер тенок, и имаат убав голем 10" OLED екран кој ќе им помогне да се подобри животот на батеријата, тоа ќе треба да биде доста светло aswell. Јас би го очекувале тоа исто така може да имаат 3G како и Wifi инаку како би се ажурира кога сте на потег, се обложувам на мрежи ќе љубов со повеќе уреди за да се справи со.

Па ние може да се гледа на уредот што се случува да започнете да го обликуваат компјутери во следната деценија, голем пораз и и скапи во тоа. Тоа најверојатно ќе биде голем хит кој многу ќе ви се љубовта и еднаква мерка омраза, мене, јас сум сепак да биде убеден но претпоставувам дека ние ќе дознаете повеќе на 26 јануари, почетен датум? Јас би се оди за месец април или Да се пред-ажурирано iPhone, итн. веројатно во јуни.

Милијарди 7800N Безжична ADSL2+ Рутер Преглед

Па јас сум бил во потрага за замена безжичниот N ШИРОКОПОЈАСЕН рутер. Некои имаат Gigabit пристаништа, други Двојна Бенд безжичниот N но малкумина имаат и двете барем не во велика БРИТАНИЈА во секој случај.

Но, мислам дека сте најде најдобар компромис и тука тоа е, Нова Милијарди BiPAC 7800N Безжичниот N ADSL2+ со Gigabit Ethernet Switch, препреки име не е тоа!? Но таа ги има сите карактеристики за кои ми треба, но ќе го изврши како јас се надевам.

Мојот интернет провајдер е Bethere Интернет или да Биде како што тие сакаат да бидат познати и тие нудат потенцијал конекција со брзина до 24Mbits ако живеете право на врвот на тоа. Но, јас не толку типично мојата врска брзини се за 13-15Mbits со мојот стар рутер на Speedtouch 780 што беше снабден со мојот интернет провајдер, но кој е сепак многу повисоко од повеќето под 8Mbit брзини.

По јас би им наредил на нов рутер јас не сет на тест и истакна надолу на брзина и време на преносот на 780Mb датотека на повеќе различни локации низ куќата и да се различни КОМПЈУТЕР.

Опрема која се користи за тест

Homeserver – 1.5 тб Зелена МД вози – Gigabit Ethernet

PC – XPS 430 – Quad core – Дуел одземени дискови = G Безжична

Лаптоп – Дуел Core Dell XPS 1330 = Intel Wireless G / N

PS3 преку Етернет

Лажни Започнете

Знаете што тоа е како, цел еден нов gadget и не можат да чекаат за да пристигне. Само што овој пат возбудата не трае долго како кога јас го отворив прозорецот нема напојување внатре. Јас бев малку разочаран да го кажам барем, но еј овие работи се случуваат. Брз повик за да broadbandbuyer.ко.велика британија од кого би купување на рутер и тие добија врз Милијарди евра како што беше распродаден на рутер и не е нова за напојување на патот. Пристигна само неколку дена подоцна, па тоа не живеат до перформансите, очекувањата.

А брзо белешка на инструкциите обезбедени пред да добијам на перформанси. Овозможува едноставно велат дека тие се малку груба и подготвени, но не повеќе од неколку страници на photocopied А4 страници за да се добие што започна, и тие навистина не е дека се корисни. Ако знаете што правите, тогаш тоа нема да биде проблем, туку и за почетниците може да биде малку daunted.

Перформанси и Поставување на

Поставување не беше да се комплексни, но јас не треба да се направи неколку измени за да се добие сè што работи добро. Авто конфигурирате не работат па морав да го користите овој прирачник начин. Јас се користи за ова Милијарди Се/O2 страна за помош да се добие право settings и тоа речиси работи, доволно е да го додадете во правилна прирачник Примарниот DNS IP адреса како АВТО поставка не работи. Еј presto тоа беше нагоре и трчање, но она што сум поврзан на сите?

Speedtouch – 1090(До)/14834(Долу)

Милијарди 7800 – 1191/15801kbps (почетна слика)

Но, работите се поставени за да се добијат подобри, да се Биде/O2 употреба Анекс M а тоа значи јас може да биде во можност да се добие дури и подобро да испратите и преземање на брзина, но колку е добар? Многу добро е одговор проверите бројките подолу, ова е многу подобро отколку што некогаш сум ја доби пред па јас не се брзо проверете како и да се види дали работите одат на подобро.

Милијарди 7800 Анекс М – 1347 / 17931 kbps

Тоа е 3000kbps или 3Mbit подобрување во испратите брзини, многу здрава се зголеми навистина. Брз тест за брзина потврди зголеми брзината, одејќи од 13.2 Mb/s за да 15.7 Mb/s, не се сосема sync брзина, но како што тоа беше преку безжични и постојат и други фактори кои се вклучени тоа е уште здрава се зголеми. Друга причина е дека Милијарди 7800 N користи broadcom која е често знаат да се подобри download брзина.

Безжичниот N, е тоа било побрзо?

Јас би рекол можеби малку, но тоа ќе биде лага, тоа е многу многу побрзо за мене барем. Наместо вафли на многу, тука се и трансфер разлики видов подолу на КОМПЈУТЕР и Лаптоп. Тестот беше да се пренесат 780Mb на AVI датотеката.

Лаптоп перформанси

Wireless G – 99% Сигнал – 1.82 Mb/s – 6 минути и 47 секунди.

Безжичниот N – 99% Сигнал – 2.72 Mb/s – 4 минути, 57 секунди.

PC Перформанси

Wireless G – 81% Сигнал – 2.42 Mb/s – 5 минути, 41 секунди.

Безжичниот N – 50/70% Сигнал – 8.92 Mb/s – 1 минути, 25 секунди.

Лаптопот е малку побрзо, но на тест е да се направи кога лаптоп беше како блиски, како тоа може да се добие до рутерот, ова може да предизвика проблем со извршувањето на тој начин зошто разликата во брзината е мал. Исто така, лаптоп беше морале да обидете се прилично тешко да се пренесе податоци @35/40% процесор употреба што значи дека ќе почнат да биде малку фактор во преносот на брзини.

Но, за КОМПЈУТЕР за брзо подобрување е драматично да го кажам барем и јасен поглед на тоа колку побрзо безжичниот N може да биде. Тоа не беше првично дека брзо, морав да се позанимавам со локацијата на Безжичниот N dongal и ariels пред добив подобра фигура и 50/70% се уште не изгледа одлично. Јас се користи Милијарди 3010N дека купив со рутер кој не мора безжична антена, но без оглед на бучава извршувањето на брзина зборува за себе.

Првичниот Заклучок 9/10

Добро Милијарди 7800N е поевтина од многу други безжични N и Gigabit Ethernet да се справиме со нив, да додадете на тоа дека тоа има целосна ADSL2+ и н а М поддршка и својата голема пакет дека овие почетна брзина резултатите покажуваат. На мало разочарување со напојување сега е заборавено како и сè друго е добро или подобро отколку што се надеваше.

Јас ќе се ажурира овој преглед кога имам направено Ethernet извршување тестови и доколку рутерот е постабилна отколку искрено страшно Speedtouch. Ако се наоѓате во пазарот за нови ШИРОКОПОЈАСЕН рутер и се со Бидат или 02 или некој за тоа прашање, тогаш јас би им даде на овој сериозен изгледа како тоа крлежи сите кутии за мене.

Каде се сите АДСЛ Двојна Бенд Безжичниот N рутери?

Сега Безжичниот N е надвор за некое време, АДСЛ надвор за многу подолго и gigabit ethernet од за па... ќе го претпоставам многу подолго од двете. Па каде се сите рутери кои имаат сето тоа тогаш? И таму не се.

Значи, што сакам тоа

Dual Band Безжичниот N
4x Gigabit Ethernet
АДСЛ+ 24Mb поддржани модем, сите во една кутија

И знаете што, во велика БРИТАНИЈА, тоа едноставно не постои. Netgear, не бе, Belikin, erm не бе, о одржи на D-Link erm ... не бе, Енергија и речиси сè, но на 4x Gigabit, мислам зошто мора 3x 100 и потоа 1Gigabit, тоа е само скржавиот за рутер, кој чини £180.

Сега, ако проверете го Кабелот модели тие се сето тоа и многу од нив, dual band, носивост на Gigabit ethernet порти и многу повеќе, освен. Па ајде сите вие производители таму каде е мојот erm 'Сон безжичен рутер' тогаш, сигурно тоа не може да биде тешко да се произведе може тоа?

Одлична Dell XPS Гаранција Услуга

sv_xps_fam_article_002И како што веќе објави неколку дена пред DELL XPS1330 – Nvida графичка картичка умира нејзините сега е фиксна и услугата е силен импресивен.

Се јавив и пријавени проблемот во вторникот навечер по многу корисни за повик за да се потврди дијагноза на проблемот, тие дури и организирана закажување на работа, па нема потреба да се земе еден ден. Dell повика во четвртокот утрото, како што е договорено да ми каже времето на закажување и инженер пристигна и фиксни лаптоп во попладневните часови во рок од 20 минути.

Кога стигнав дома сфатив дека јас го добив никаков звук, но немаше време да се обиде и да ја поправите тоа. Но, Dell се нарекува да се провери сè беше во РЕД денес (петок) и јас спомнав звукот прашањето, 'Нема проблем јас ќе ти се јавам дома подоцна и да им помогне на поправат проблемот', одлична услуга. Тие се поврзани на мојот " во теорија неподдржан Windows 7 се изгради без проблем и фиксна прашање што беше возачот проблем, кој беше чудно како тоа што работел пред повторно да се изгради.

Како и да е, во секој случај услугата беше одлична во секој чекор, ако тоа е она што ќе го добиете од Dell XPS машина ќе биде купување на повеќе. Како гаранција требаше да истече во неколку недели сум се продолжува за уште неколку години за £100, вреди секој денар.

DELL XPS1330 – Nvida графичка картичка умира

И како што веќе спомнав во мојот претходен пост Windows 7 РК inital ставови Јас бев има неколку проблеми со Windows 7 графика прашања. И неговите не Windows 7 на сите свои неуспех на старите добри Nvidia 8400GS графичка картичка.

Само откако добив лаптоп читам многу статии во врска со Nvidia велејќи дека имале проблеми со многу од овие чипови особено под голема топлина. И само ќе дена да се оди пред потоа крајот на гарантниот период своите исчезна. Екранот нема да се покаже нешто освен за линии работи вертикално надолу на екранот и бојата се движи од црна до бела и повторно ќе се врати со многу други интересни линии на различни бои.

Не се големи знам, но барем тоа може да бидат подредени. Морам да кажам дека досега јас сум многу импресиониран со Dells XPS поддршка линија и брзи тестови, како лаптоп има следниот работен ден поддршка тие се навистина доаѓа да поправи тоа во нешто повеќе од една дена време (се јавив по 5 попладне, па не е баш наредниот ден). Прстите прекрстени сето тоа добива фиксен и нејзините назад и работи за повеќе надградби за Windows 7, минус никакви проблеми.

На гаранцијата, пред се , за оние што се заинтересирани својата £80 за 1 екстра година NBD поддршка и само £92 за 2 години. Додека јас не сакате да плаќате не сакам да поминат уште еден £500 во неколку месеци ако јас се уште dodgy Nvidia картичка така мислам дека ќе биде проширувањето.

Јас ќе извештајот назад кога неговата сите фиксни.

Visit Us On TwitterCheck Our Feed