Категорија Архива: Nokia 5800

Почетна поглед на Nokia Ovi Продавница – Разочарувачки!

nokiaovistore

И тоа е време да се доаѓа и се надевав да се најде носивост на нови и иновативни апликации таму, знаете како Apple продавница на iPhone. Erm не, немаше речиси ништо ново и многу малку од тоа е бесплатно.

Ако се погледне на форуми и сајтови редовно гледа за нови апликации за вашиот 5800 тогаш ќе мора или да се види, повеќето од она што е на продавница на Nokia веќе. Тоа е ако може да се справи со фактот дека ќе треба да се регистрирате (најдобро да се прави на PC / Mac) и да го прифатат оптоварување на предупредувања дека ви се случува да ја преземете нешто и дали сте сигурни, ова е речиси исто толку лошо како и користење на Vista.

Ај само да кажам дека се надевам дека тоа ја подобрува во скокови и граници, бидејќи во моментот не е многу да се направи ме посетувате повторно и повторно. Можеби ќе треба да додадете еден стан, што може да се задржи вашата лозинка и да се направи целото искуство дека малку повеќе масна. Јас би го даде 4/10 во моментот, но сигурно се работи мора да се подобри брзо. Со Samsung и сега SonyEricsson излегува со Symbian S60 Серија 5 мобилни телефони на пазарот е само поставено да расте, да дојде на Nokia овозможува да се обиде и да се направи нешто масна и како user-friendly еј.

Линк – Nokia Ovi Продавница

Т-Мобиле Nokia 5800 добива V21 ажурирање на Фирмверот

Неколку недели подоцна од unbranded телефони, но на Nokia 5800 на Т-мобиле има сега доби V21 на firmware. Не може да се види дека многу повеќе на површината, но тоа се чини фер малку е, всушност, биле поправени. Јас не сум се обидел на bluetooth уште и ако се работи со мојот BMW, но јас живеам во надеж, но не 'дека' многу надеж.

Брзо се обиде на прелистувачот, тоа се чини да биде многу побрзо отколку пред и сè е генерално малку повеќе масна. Не impovements на камерата уште за жал buts можеби на следната порака. Постојат нови функции како дишењето menu копче за да ве извести за пропуштени повици или текстуални. На делумна листа на чекаат за тоа, 225 поправки се наведени подолу. Се чини дека тие се туркаат за да се направи S60 v5 толку добри како тие можат да кои само може да биде добра работа еј.

V21.0.025 Промена Се Логирате

Следните ГРЕШКИ се фиксни,
* Код за заклучување не работи по FOTA ажурирање
* Најавува: Info не може да се види во пропуштени повици ако името вклучува специјални знаци
* * * * * Плик иконата не се отвори по читање на sms
* Autolock бара преку MfE но да не се активирани
* MPX harvester серверот crach со DRM датотеки
* Oper. мени на апликација иконата за исчезнати по NSU ажурирање
* CDP Прикажува: CDP Часовник и Податоци Треба Да Бидат Пренесени 2 Рамки, Пред да Спијат Надвор (SLPOUT 11h) Команда
* "Програма затворени: Idle" по Враќање на фабрички поставки за
* Видео telephone: Телефонски подигнување по допрете повик на копчето неколку пати кога одговорите на дојдовен видео повик
* Музички Плеер се урна кога корисникот се обидува да се освежи Реално аудио во Музичката библиотека
* Dialer: курсорот не се прикажани во dialer panel
* Аудио исчезнува по играње на музика долго време со BT
* Музички плеер на албумот во приказот Сега пуштени е downscaled
* Влезна точка за лозинка не е provisionable
* Гласовните команди апликација се урна по јазикот промени
* Синхронизација не може да се направи со користење PC Suite апликацијата Sync
* FL3.0: Внатрешно уредување на Текст од пребарувачот приклучок не е успешна
* Пребарувач не покажуваат некои MIME-типови на типот на сликата се правилно

* Пребарувач: Страница, скролувајте wobbles ако корисникот се движи со блицот додека страница е во копчето за движење
* Пребарувач: Страницата не дојдете ако влечете е започната од работ на flash прозорецот
* Пребарувач: Страница копчето не работи по прекинот ќе отвори нова страница преку флеш банер
* Bluetooth предизвикува екстра тековната потрошувачка кога е активирано
* Предиктивен за пребарување не работи правилно во земјата избор
* Апликацијата Music Player да урна ако албумот е избрана да биде изменета
* Двојни контакти по враќање на
* Музички Плеер: Бел екран прикажува ако се промени помеѓу ориентација на пејзаж и преносни режим
* MO/МТ повици нема да работи кога враќање на резервна копија од стариот телефон да поновата верзија

НОВИ ФУНКЦИИ И АПЛИКАЦИИ

* Известување Светла според Nokia Дизајн спецификација
* Допир употребливост подобрувања:
* Прст се допре поддршка за Посебен Знак Табела
* Големината на стрелките (таб панел за & navi панелот) во допир АДАПТЕРИ
* Стрели во форми, датум и време на процесот на селекција, допрете АДАПТЕРИ
* Профил, датум површина во допир АДАПТЕРИ
* Календар Прст употребливост: промена еден ред листа на објекти во приказот за ден ги пошироката

Nokia 5800 BMW bluetooth проблеми

bluetoothrs4Зошто е тоа дека малку нешта кои што треба да работи на телефонот не. И се погоди она што се потпишани од Symbian S60v5 е толку лоша како S60v3 во поврзување на BMW bluetooth. Откако можеби 10 Nokia решив да се добие Sony Ericsson, бидејќи јас ќе прочитате за проблеми со Nokia bluetooth кога добив мојот нов мотор, пеп BMW.

Брзо нанапред неколку години и гледам убаво нова Nokia, овој пат 5800 и јас го добие, но јас заборавив да проверите дали тоа работи со мојот e90 BMW серија 3, iDrive може да се види, но. Погоди што, тоа не работи..........

Тоа се поврзува понекогаш за 10 минути и потоа умира, или тоа може да пропадне за да се поврзете на следниот пат и тоа сигурно нема да трансфер на телефонот книга со автомобил. Пробав сè за да се поправи тоа, надграден со најновите v20 фирмверот и мислам дека работите се доби полошо, а не подобро. Се обиде на Nokia телефон книга трансфер софтвер за 810 и тоа нема никаква разлика. Скриени, он-hidden за да врски, ги отстрани сите други конекции, обидете се тоа по телефон префрлува на многу.

Sony Ericsson k810i беше faultless, тоа само работел, јас дури би можеле да влезе во автомобилот, по што започна со телефон и тоа спарени, јас би можеле да префрлување повици, додека се уште активен, лесно peasy. Но, Nokia 5800 S60v5 не може да се направи нешто во право.

Ако некој има поправи или било какви идеи за она што проблемот е или ако тие имаат било успех молам дозволете ми да знам. Ако тоа не беше за овој проблем, тоа навистина е одличен телефон, еден од најдобрите имав, добар екран, животниот век на батеријата многу, но BMW и Nokia bluetooth прашања, земајќи ја фрлам подалеку.......

Т-Мобиле Nokia 5800 добива v20 ажурирање на фирмверот

nokia5800xpressmusic_8ОК па јас не сум писмен целосна ревизија на 5800, но сепак тоа ќе биде наскоро. Сепак имам како од вчера е во можност да се ажурира со најновите firmware-v20.0.0.12 користење на Nokia PC Suite, за тоа не сакате да ја играте преку FOTA.

Тоа е добра подобрување, постојат и нови функции, за и нејзините сигурно побрзо отколку што беше пред. И со тоа што јас сум бил во можност да го добиете носивост на нови апликации и игри кои нема да работат пред.

Промени

 • "Побрзо екран на допир внесување на текст" (телефонот е генерално повеќе одговора)
 • "Побрз интернет за даунлоадирање на податоци времиња"
 • Гео-означување информации сега се достапни во Камера (конечно), плус фото преземање сега е можно со предната страна (секундарна) камерата.
 • Речникот апликација додаде, со поддршка за повеќе јазици (како прво се гледа на E66 и E71).
 • "Подобрување на e-mail искуство" (ова вклучува подобрена закажана за е-пошта retreival)
 • Стан. надградба на апликацијата додадено (како прво се гледа на N85 и N79) – ова се користи за ажурирање на индивидуални Nokia апликации надвор од фирмверот ажурирања.
 • Општи операцијата чини неспокојот, подобри перформанси е разни апликации, вклучувајќи Галерија, плус екран ротации се побрзо.
 • Игра назад Флеш/FLVvideos имаше помалку hiccups, особено на YouTube, каде Web на 5800 сега станува речиси исто толку добар како посветен на YouTube клиентот, има една статија за ова доаѓа од Стив кратко време...
 • 'Пребарај' на standby екран сега се пребарува телефон содржина, како и на Интернет
 • Козметички ефекти додаде, особено во Галерија кога префрлување ориентација
 • Поддршка за содржината заштитена со OMA DRM, овозможувајќи им на BBC iPlayer програма преземања и други идни апликации
 • Вообичаените litany на мали поправки на грешки.

Приказ на Nokia 5800 и добивање на апликации

Ако сакате добро место да се добие некои S60v5 софтвер за телефонот даде Секојдневно Мобилен клик. Постојат, исто така, носивост на добар нови теми за телефонот, како и.

Како за самиот телефон, јас навистина сум импресиониран досега, животниот век на батеријата е брилијантен дури и со bluetooth лево на сите на време. Сурфање на телефонот е многу брз и екранот се одлични. Софтверот е почнуваат да се дојде и со тоа да се биде ист како N97that е само поставено да се забрза, иднината на телефонот и форматот е во потрага многу позитивни навистина.

Visit Us On TwitterCheck Our Feed