Категорија Архива: Uncategorized

Gumpdump reloaded

По неколку добро ќе можеме да речеме добро, додека своето време за мене да се објави повторно малку од време на време. Со малку повеќе време на моите раце, овие денови се надевам да ви донесе критики и мислења за нова технологија, фотографии и многу повеќе, освен еј, јас се уште може да се направи видео или две.

Така одат лесно на мене и прстите прекрстени јас всушност пост малку повеќе овојпат.

Gumpdumps првата полна година

Да Gumpdump е околу малку повеќе од една година и сега, на нејзината веб-сајт не е голема само малку блог за gadgets и фотографија и чудни преглед или три на патот.

Но 25,000 луѓе ја посетиле оваа година генерирање само на кратко половина милион прегледи, не се лоши за малку веб-сајт еј.

Благодарение на eveyone кои сте ги посетиле и Среќна Нова Година.

Додадете ни на вашиот RSS feeds и пост ќе бидат доаѓаат дебели и брзо во 2010 година, се тркалаат на следната деценија на напредок во gadgets, еј, јас не можам да дочекам.

Копија користење Homeserver и Carbonite

Така ќе имаат носивост на фотографиите и на податоците на вашиот КОМПЈУТЕР кој не можете да си дозволи да губи и треба метод за да се осигура дека двете вашиот КОМПЈУТЕР и вашите слики се резервната копија правилно. Но, исто така, треба да знаете дека имате копија на податоците надвор од локацијата.

Па тука е едноставен водич за тоа како јас го правам и она што ви треба

Прво ова упатство е корисна само за Windows КОМПЈУТЕР на целата жал ми е, знам дека многу луѓе го користат mac е, но во моментов не ми е, но јас сум сигурен дека може да биде во можност да се користи елементи на ова упатство.

Windows Homeserver

Што е тоа и зошто ви е потребна за тоа? Windows Домашен Сервер е парче софтвер што е Microsoft создадени специјално за дома. Таа е базирана на Windows 2003 Server edition, но со многу од функциите поедноставен за дома. Тоа може да биде инсталиран на повеќето постари КОМПЈУТЕР, јас сум тоа трчање на старата Dell P4 десктоп со 1Gb меморија и тоа е повеќе од доволно.

Меѓутоа, ако јас бев купување на нешто посветен на Домашен Сервер (WHS) јас би го погледне во еден од овие Тивка Homeserver . Тоа чини околу £430 и троши помалку од 40w на енергија идеален за нешто што се случува сакате да имате вклучен цело време.

Tranquil

Па сега ќе го имате на вашиот Домашен Сервер, сте го купиле исклучување на полица или инсталиран на нешто што треба веќе сте се доби и сте подготвени да одите.

Инсталирајте WHS конектор софтверот на вашиот КОМПЈУТЕР – КОМПЈУТЕР Бекап

За да го добиете следната функција која ќе треба да се инсталира на WHS конектор софтвер, ова не може да се најде на дополнителни CD-то кое што треба да го имаме или да се поврзете со вашиот WHS и да одат на Софтвер за споделување и вие ќе се најдете на Homeserver поврзете Софтвер таму. Се инсталира на секој КОМПЈУТЕР во вашиот дом.

[ад#whs-мека]

На WHS Поврзете софтвер ќе направите неколку работи, но целта на овој водич главната работа е дека нејзиниот conduate да направите резервна копија од секој КОМПЈУТЕР на вашиот домашен сервер. Исклучително ефикасна во чување на овие податоци, ако тоа го поддржува до три Vista 32bit машини сите со иста печ нивоа тоа само ќе се одржи една копија на ОС податоци и само референца за секоја машина.

Можете да се логирате со излез на WHS преку конектор и конфигурира бекап е да се направи секој ден, недела, месец и сл. и тоа ќе ве дават, ако ви недостасуваат резервни прозорец со прикажување на серверот како "Критична' нејзините не, но еј ќе морате да сакаат Microsoft понекогаш.

[ад#post-слика]

Важно – Не користете WHS да направите резервна Копија на Фотографии / музика

Една точка да се забележи, јас не користите WHS софтвер за бекап мои слики всушност јас конкретно да ги исклучат од процесот. Зошто? Добро брзина на копии за една и контрола се други. Јас користите алатка за синхронизација за да го направете резервни копии на сите мои слики, музика и податоци директно до почетниот сервер така што може да бидат видени од страна на другите клиенти. Ако само нека WHS направите резервна копија себе се седи во посебна датотека на WHS дека ниту еден од клиентите може да добиете пристап до други отколку преку WHS. Не заборавајте користење WHS Медиуми Поврзете софтвер кој е DLNA компатибилен ќе бидете во можност да гледате фотографии или да слушате музика преку компатибилни медиа плеер ако ги синхронизирате на WHS не користите WHS Конектор за да направите резервна копија.

Синхронизирање Фотографии, Музика на вашиот WHS

За да ги префрлите вашите слики и музика за да ја WHS јас предлагам да користите нешто како MS SyncToy V2 можете да го конфигурирате ова за вашите срца содржина. Добиете за да синхронизирате од КОМПЈУТЕР на WHS само или во двете насоки, или само да се откријат промени на едниот крај. Исто така, можете да поставите повеќе трансфери.

Јас го конфигурирате моите Фотографии на еден sync и Музика на друг да соодветниот директориум на WHS, јас во собата го еднаш неделно или па кога јас се спроведува некои големи промени. Потоа откако синхронизацијата е завршена и сите други клиенти, и да видат нови датотеки и може да ги користите, доколку тие треба да се, тој presto имате сервер за медиуми.

Off-Site бекап на вашите податоци преку Carbonite

Така што се изградени и конфигурирате вашата Windows Домашен Сервер, додадени фајлови од страна на синхронизација нив од КОМПЈУТЕР и сега треба да се земе уште една копија само во случај на најлошото се случи, Хард диск неуспех, пожар, кражба сте го името, дали ти навистина сакаш да се земе многу убави фотографии или rip сите вашиот CD-то е да се изгуби многу...... не мислев дека не.

Така што треба Carbonite или некоја слична услуга. Јас го користам carbonite поради неколку причини, се работи на WHS, тоа овозможува неограничен (во рамките на разумот) копија простор и своите не се скапи. Во $49 годишно или $89 за 2 и сега $135 за 3 години исклучително конкурентни особено кога го сметате за складирање може да ги користите. Во моментов имам никој да мал 140Gb на просторот се користат и тоа е се уште расте брзо. Преносот на податоци е брзо и restore е пробав, исто така, се чини дека да се биде во ред.

Carbonite WHS Прашања

Нејзините не се совршени, со WHS се чини дека постои мала грешка кога ќе им овозможи на WHS да span податоци низ повеќе дискови себе, за некои причина WHS нема да се врати за нив. Carbonite ги гледа како ако тие се на други дискови и тие ќе останат во чека државата, неговиот срам, но тоа може да се реши. Ако чување на податоци на еден диск или се користи RAID па OS не знам од каде тоа е за сите е во ред, па така не е голема работа, но вреди да се спомене. Исто така можете да започнете и да престане бекап ако треба да се, па дури и кажете тоа да работат на понизок приоритет па тоа не е мочуриште вашата конекција.

Ако сакате да направите резервна копија на видео датотеки можете исто така ќе треба да одберете нив поединечно, кавга, но барем можете да го направите тоа. Јас мислам дека тие се обидуваат да се ограничи просторот луѓе ќе ја користи, но ако имате компактен фотоапарат што го прави видеа ви се случува да треба да бидете сигурни дека ќе одат преку секое директориум за да се осигура дека тие се сите да бидат поткрепени.

Копија моменти за мене се е во ред, но се сеќавам дека еден типичен велика БРИТАНИЈА широкопојасен upload limit е само 256k не на 6-8Mb (6-8000k) преземете вие уживате кога сурфате на интернет и симнување на работите. Ако можете да отидете на еден од поновите услуги од некој како Се Неограничен тие нудат услугата која се дава до 1.5 Mb испратите брзини многу корисно кога сте со користење на резервни копии на оддалечена локација услуга како што е оваа.

Заклучок

Па таму ќе одат, имате три еластични решение што ќе имаат вашите податоци кои живеат во три места. Вашиот КОМПЈУТЕР, на Домашен Сервер и исклучување на сајтот. Ова треба да биде повеќе од доволно добро за само за никого. Само друга работа што јас би ве советуваме да се направи нешто многу безбедна е да се земе копија себе на друг хард диск и да го симнат сајт себе си, да ја даде на друг член на семејството. Овој само што ќе бидат потребни ако имаше проблем со Carbonite на некој вид и како се ' е можно јас би можело да се спомене тоа.

Така што треба на Windows Домашен сервер, неколку PC клиенти, media player, интернет конекција, рутер, и последно, но не значи барем некои големи слики или музика или други податоци да ги искористат предностите на оваа лесно peasy целосен бекап решение.

Корисни Линкови

Добивме Служел
Windows Домашен Сервер – Добивме Служел – Додатоци
[ад#postlinks]

Ако некој има било какви прашања би бил среќен да одговори на нив пост далеку во делот за коментари.

Потрагата за повеќе сообраќај, прва станица Technorati

Add to Technorati Favorites

Add to Technorati Favorites

Ова ќе направи скриена малку разлика јас се прашувам? Добро ај да се видиме ми даде кликнете и ме додадете ја во вашите омилени.

Alamy зема екстра парче на комисијата

Не порано отколку што се приклучат тие сакаат да се преземат повеќе пари од пари јас сеуште не сте заработени. Ok, па земајќи повеќе од она што се надевам дека за да се заработи, но се уште дополнителни 5% од моите идни потенцијални приходи. Alamy се сепак намалувањето на трошоците за чекови или плаќаат во друга валута, но јас сум сигурен дека тие ќе го добие и фотограф про или на друг начин ќе биде губење на надвор.

Повеќе информации тука на промени. Има ли подобар начин да се обиде и да се направи пари од фотографија hobbie се прашувам?

Alamy прозорци комисија

Visit Us On TwitterCheck Our Feed