Ознаки: 40D

Gorillapod SLR Зум Преглед

gorillapod-slr-zoom-2Кога сте имале малку компактен фотоапарат може да имаат малку ситни tripod што ќе се користи во случаи, но никогаш не најде ништо доволно силни кога имаш некој SLR освен за целосна tripod. Па сега можете да како Joby има создадено неколку нови Gorillapod модели за вашиот SLR.

Gorillapod SLR

На Gorillapd SLR е за користење со потрошувачите SLR како што Canon 350D да 500D (Rebel) или Nikon D60. Нејзините способен да држи до камерата и леќа комбинација од 800g. Тоа има способност да ја ротирате камера назад на ниво ако нејзината прилог на етапни пост дека не можете да направите со Gorillapod SLR. Нејзината само 165g (5.8 мл) сама по себе, така да не тешки и треба да биде во можност да се најде дом во аголот на камерата торба. Но, некои се жалат дека тоа wilts за некои SLRs и ова е местото каде што SLR Зум доаѓа во.

Gorillapod SLR Зум

На Gorillapod SLR Зум е сосема поинаква литургија на риба за SLR корисникот во споредба со неговите помлади помал брат. Првото нешто е да се забележи дека нејзината номинална на многу повисоко тежина 3000g (6.5 lb) која треба да биде доволно за повеќето SLR, вклучувајќи професионални модели. Нејзините главни корисници се најверојатно да биде Про-sumer корисници како мене со Canon 40D или 50D или Nikon D90 или слично, во суштина магнезиум тело камери. Со тоа 3Kg лимит на тежина тоа исто така може да се одржи прилично голема леќа како 70-200 F2.8 но веројатно не дека многу повеќе.

Во вложи многу лесно да се манипулира и го прави токму она што би се надеваме, тоа обезбедува стабилна платформа за вашиот SLR камера за да седат. На сликата подолу неговата фиксна кон градина грејач, задача која траеше околу 15 секунди и тоа не се лизга на инчен додека беше спроведен. Тука во шут под неговата држење на Canon 40d и 17-85lens кој е за 50% од тежината на Gorillapod SLR Зум треба да бидат способни да се справат со.

Gorillapod SLR Zoom

Gorillapod SLR Зум

Гума околу секоја articulating во зглобовите и нозете помогнат во обезбедувањето на тоа да било предмет и јас не сум имал никакви проблеми со игра предизвикува таа да се дисторзии. Се разбира, вие не треба да се користат со Камерата може да се користи со видео камера или компактен ако тоа е она што сакате завртка главата, исто така може да се користи со Про ниво на полнење, како и.

Тоа е многу корисен кога се прават некои работи со Макро леќа и немате простор за поставување целосна tripod, тоа навистина не треба многу да се користи и е многу брзо да се постави.

Нејзините не се совршени, иако

За почеток за разлика од другите модели во Gorillapod спектар, тоа не имаат топката заеднички на крајот, па како што можете да видите во shot над тоа не може да се ротира за да бидат ниво, за ова ви се случува да треба мала глава да му се овозможи да ја ротирате. Јас сум користи со мојот Manfrotto 488 RC2 без проблем иако тоа не додадете на тежината дека тоа мора да се справат со, но тоа не управуваат со главата преземање на ротациона вирус.

Исто така, кога ќе го користите треба да се осигура дека ќе се стегне до тоа да се основа и како, ако не тоа ќе дисторзии надолу ако не сте што подразбира враќање од она што некогаш беше спроведен, пред се обидува повторно, не на крајот на светот, но нејзиното најдобро да се избегнуваат.

Gorillapod Фокус – Нов модел

Па дури ни Gorillapod SLR Зум е доволно за вас, тогаш, што треба повеќе? Добро, како за Gorillapod Фокус. Нејзината номинална на уште повисоко оптоварување на 5Kg и своите не е направен од пластични своите изградени со Елоксирани gunmetal заврши алуминиум, имам чувство ова не се случува да се дисторзии многу на сите, ако и било кога. Но, тоа не е точно светлина или како свој речиси двојно тежина на SLR Зум во 500g, тоа е колку што се некои од влез на ниво на SLR. Но неговата наменета за Про дека треба или сака Gorillipod и е подготвен да го носи дополнителна тежина и има што 300мм f2.8 сите ние сакаме. Но неговото повеќе од три пати цена од SLR Зум, мислам дека фокусот име поени повеќе за својот Филм барања од луѓето со SLR, мисли ли некој?

Gorillapod Focus

Gorillapod Фокус

Заклучок – 8/10 Gorillapod SLR Зум

Целокупната овие се одличен малку уред и добро вреди да додавање во вашиот комплет назад, нејзините користи се бескрајни и кој сака да се носат голема tripod низ ако тие може да се избегне тоа еј. Но, како што споменавме, нејзиното не совршен или кој е зошто јас не сум даде целосна оценка. Но тоа е доволно силна и до работа, дури и по повторна употреба која е главната работа. Јас само треба полесни глава да одат со него и јас сум далеку. Шут подолу е донесена со прикачување на камерата за да некои огради додека се moored исклучување Kowloon во потрага кон Конг Конг островот, видете работи.

Alamy оди од лошо кон полошо.

artТака неодамна се објавени за Alamy оди бавно и првите отфрлање но, работите се сега се уште полошо. Јас отстрани случајни слики ми се вклучени од мојот компактен и само подигнати слики од мојот 40D прилично добар про-sumer Канон SLR.

Но, вчера, имав истиот сет отфрли овој пат очигледно поради некоја слика беше мека или имал камера тресат, сега ова беше сликата која беше земе во сред бел ден на задната страна на брод што не беше дури и на море исклучување на цената на Кан, со 17-85 со вклучена Е во ISO 100, тоа било кристално јасно.

Па така, јас го земе како некоја светла точка, но овој пат јас resubmit нив во пакети на 10. Сега пред некој читање на овој вели моите фотографии се ѓубре престанат да се жалат јас веќе имал 70 снимки прифатени и тие требаше да ги однесе до 100+. Но, прашањата се влошува, овој пат имав проблеми со вчитување на слики, всушност некогаш серија имаше проблеми, не успеа комуникација, изгубена врска, па дури и сликата избришани појавува. Сега јас сум на ADSL2+ врска со 1.2 meg испратите и 16 надолу, па мојот конекција не е шише вратот.

Па јас го остави како што беше со само неколку слики на секоја серија случува и денес се погоди што повеќе отфрли слики, две серии не дури и да има причина за тоа зошто тие биле одбиени. Морам да кажам, јас не сум импресиониран, ако ми се про или полу про и тоа се случи, јас ќе се livid.

Јас сум имал изглед на Alamy форуми и луѓе имаат истите проблеми, слики отфрли и испратите проблеми. Тие се обидуваат да го присили не на ујп од сега тие имаат 14Millon+ слики се прашувам.

Јас ќе одам да се даде уште една оди на викенд и јас ќе извештајот назад, твое е задоволен корисник на Alamy.

Lowepro Fastpack 250 Преглед + Слики

[singlepic id=13 w=320 h=240 mode=жиг float=left]Па ќе треба да носите вашата камера некаде и вашиот лаптоп па ќе треба две торби право?, погрешно. Вие треба Lowerpro fastpack 250 отколку што може да се направи и со леснотија. Сакав нешто што ќе ми овозможи да носат мојот лаптоп и мојата камера опрема во една торба и за среќа, за мене Lowerpro штотуку започна fastpack серија. Јас отидов за fastpack 250 бидејќи ова е доволно голема за лаптоп до 15" големина на екранот и се користи помал повеќе преносни Dell XPS 1330 која има 13" екран, по фер малку на истражувањето најдов тоа најевтин на Амазон и наредил веднаш. Како што можете да видите од сликите подолу лаптоп се вклопува во со леснотија и со многу простор за резервна. На задната страна од кесата е исто така добро поместена да ме заштити и опрема во кесата и добро работи на двете точки.

Lowepro Fastpack 250 Лаптоп отворање и задните баласт.

[singlepic id=15 w=240 h=180 float=][singlepic id=16 w=240 h=180 float=][singlepic id=17 w=240 h=180 float=][singlepic id=18 w=240 h=180 float=]


Но, како многу камера опрема може да го носат, и сосема малку мислам дека со оглед на нејзината големина. Фотографиите подолу го покажуваат дека постои огромен простор за неколку леќи, некои филтри и простор за други делови и bobs. Со широк доволно за да се носат 40D со 70-200 f4 или f2.8 L нешто поголеми и ќе се борат да се добие во. На сликата подолу има 40D со 17-85 опремени, Сигма 30мм f4, Канон 60mm Макро и малку Канон 50mm пластични фантастично, неколку филтри и простор за резервна. За мене ова е повеќе од доволно простор за да земе некои полнење на одмор да потрае неколку снимки. Додека се на одмор ми се пренесе некои од моите комплет за една од моите други вреќи како што се Crumpler Кифла Врвот 5500 дека има доволно простор за извршување на некои од леќи и неколку essentials.

Fastpack 250 Камера оддел

[singlepic id=11 w=240 h=180 float=][singlepic id=12 w=240 h=180 float=]


Во горниот оддел можете да ги зачувувате батерии, батерија полнач и повеќе, освен. Јас нормално се стави Nintendo DS таму и за напојување за Лаптоп, заедно со други делови и има уште простор за да додадете повеќе видите на сликата подолу за да го колку е голема оваа област.

[singlepic id=14 w=240 h=180 float=]


Сите во сите, јас сум многу импресиониран со оваа торба повеќе од исполнува моите барања за да може да носат лаптоп и неколку леќи на празникот која е токму она што сакав за тоа. Тоа не е целосно посветен на камерата торба па ако имате 5 или 6 помали леќи и 300мм f4, тогаш ова не е за вас да се погледне во Lowerpro Trekker AW. Исто така, би било убаво да имаат можност да ја заклучите некои од zips до како што може да се носи некои прилично скапа опрема што не сакаат да одат walkies но, со сите клапи во задниот дел ќе треба да биде многу добро да се добие во неоткриени ако се носат на грб.


[ад#postlinks]

Па јас ќе одам да награда тоа 9/10 губење на точка на мало безбедносно прашање, но инаку своето високо препорачливо.

Crumpler Кифла Врвот 5500 Преглед

[singlepic id=1 w=320 h=240 mode=жиг float=left]

Така торба е една кеса е тоа, erm не, особено кога тие имаат имиња како Кифла Врвот и Прилично Момче, тие не се. Сите ние имаме свои параметри на она што го прави добар камера торба и овозможува да се соочиме со неа, ако сте во фотографија ќе имаат речиси колку што вашата друга половина, дојде на вас знаат својата вистина.

Значи, ова е најновиот прилог на мојата колекција, Кифла Врвот 5500. Неговиот поголем од мојот прв Crumpler торба со доста маргина, но некои како тоа не изгледа или да се чувствуваат голема што е одлично. Мојот прв Crumpler беше Прилично Момче Големи (3000) кои е добро да ги носите само мојата SLR (40D), но не и многу повеќе, навистина.

Crumpler Кифла врвот 5500 и Прилично момче (L) рамо до рамо

[singlepic id=9 w=240 h=200 mode=жиг float=left] [singlepic id=8 w=240 h=200 mode=жиг float=right]

Ова е сосема друга приказна, сега можат да го носат на Canon 40D (Која е фер малку поголем од 350/450D или Бунтовник) со 17-85kit леќа прилог, 30мм ф1.4 Сигма и можеби 1 или 2 други леќи, како што можете да видите од сликата подолу. Тоа изгледа како tardis во споредба со Прилично момче (L) кои се борат да носат ништо друго освен телото и комплет леќа.

Тоа е многу добро направен со ист материјал како и пред и проширување на преградата на предниот што ќе може да собере неколку мемориски картички и други делови и bobs како некои филтри. Мислам дека дури и би можеле да се стави нешто како Канон 70-200 f/4 L стои вертикално во кесата без премногу проблеми и се уште имаат соба за уште една леќа на врвот на комплет леќа.

Crumpler Кифла врвот 5500 со 40D+2 Леќи внатре

[singlepic id=2 w=240 h=200 mode=жиг float=ниту] [singlepic id=3 w=240 h=200 mode=жиг float=ниту] [singlepic id=4 w=240 h=200 mode=жиг float=ниту]

Сите во сите, ако сакате торба за да ги носите поголема SLR како 40D и неколку леќи, тогаш ова е за сите што некогаш ќе треба. Тоа не се чувствува тешки со поместена рамо, рака, и има многу простор во него, без тоа чувство голема, тоа не се чувствува многу поголем од Прилично Момче да се биде искрен и важен момент за мене тоа не 'поглед' се допаѓа камера торба. Оваа последна малку сам го направиле тоа на еден најдобар избор за мене, јас навистина не сакаат да изгледаат како целна одење низ улиците на странски земји, доколку јас не мора да се и со оваа торба не.

Толку за мене, јас би го даде 10/10, голема торба во многу разумна цена.

[ад#crumpler-торба]

Visit Us On TwitterCheck Our Feed