Ознаки: Alamy

Се продава мојата прва слика на Alamy

OK, па нејзината тешка пазарот за продажба на слики, овие денови, а некои како некој се избрани мојата слика. Каде е или беше се случува да се користи немам поим, но очигледно нејзиниот во велика БРИТАНИЈА весник до 2million копии на ден, па претпоставувам дека тоа некоја голема титула. Јас би сакал да знам каде, но јас се прашувам дали можам да дознаете?

Како и да е јас сум прилично chuffed морам да кажам и се надевам дека ова ќе биде првиот од многуте но јас не одам за да се добие мојата надеж нагоре.

Alamy оди од лошо кон полошо.

artТака неодамна се објавени за Alamy оди бавно и првите отфрлање но, работите се сега се уште полошо. Јас отстрани случајни слики ми се вклучени од мојот компактен и само подигнати слики од мојот 40D прилично добар про-sumer Канон SLR.

Но, вчера, имав истиот сет отфрли овој пат очигледно поради некоја слика беше мека или имал камера тресат, сега ова беше сликата која беше земе во сред бел ден на задната страна на брод што не беше дури и на море исклучување на цената на Кан, со 17-85 со вклучена Е во ISO 100, тоа било кристално јасно.

Па така, јас го земе како некоја светла точка, но овој пат јас resubmit нив во пакети на 10. Сега пред некој читање на овој вели моите фотографии се ѓубре престанат да се жалат јас веќе имал 70 снимки прифатени и тие требаше да ги однесе до 100+. Но, прашањата се влошува, овој пат имав проблеми со вчитување на слики, всушност некогаш серија имаше проблеми, не успеа комуникација, изгубена врска, па дури и сликата избришани појавува. Сега јас сум на ADSL2+ врска со 1.2 meg испратите и 16 надолу, па мојот конекција не е шише вратот.

Па јас го остави како што беше со само неколку слики на секоја серија случува и денес се погоди што повеќе отфрли слики, две серии не дури и да има причина за тоа зошто тие биле одбиени. Морам да кажам, јас не сум импресиониран, ако ми се про или полу про и тоа се случи, јас ќе се livid.

Јас сум имал изглед на Alamy форуми и луѓе имаат истите проблеми, слики отфрли и испратите проблеми. Тие се обидуваат да го присили не на ујп од сега тие имаат 14Millon+ слики се прашувам.

Јас ќе одам да се даде уште една оди на викенд и јас ќе извештајот назад, твое е задоволен корисник на Alamy.

Alamy оди бавно и првите отфрлање

artКолку долго е тоа зборува за процесот на слики на alamy во моментов? Одговор многу долго, над Божиќ е разбирливо, но тоа е се уште многу бавно. Тоа вели дека треба да очекуваме 37hrs за обработка на слики, но повеќе како 48hrs и дури тогаш ќе мора да почека за КК. Ајде Alamy земате поголеми парче на фотографи член на кралското семејство најмалку што може да направите е да ги забрза работите малку.

И тоа е, исто така лоши вести за оние слики кои не успеваат да се дојде до КК фаза. Да, мојата прва одбивање, но јас можам да разберам зошто. Без реализација на тоа јас подигнати 4 слики направени од мојот Fuji F30, одлична камера, но не доволно добри за да се справат со барањата на Alamy за жал.

Прстите прекрстени остатокот ќе биде во ред, но кога ќе се слушне тие биле прифатени се anyones се погоди. Твое чекање. unspool reminiscences чипка

Мојот Прв Зумирање на Alamy

Па тоа е неколку месеци, но имам мојот прв зум. Ок, така што не е голема, но неговата подобро од ништо. Досега сум имал 70 ставови и сега доби 70 фотографии до таму. Некои не се најдобри, јас ќе признаам, но никогаш не се знае, па се прилично добри.

Јас сум сфатил дека ако за зумирање себе или некој друг кој не е регистриран за тоа прашање нема да им помогне на вашиот статистика. За да се добие зумирате статистика лицето мора да биде регистриран. За оние кои не знаат што е зум својата неговата кога некој се наоѓа вашата слика, а потоа ќе кликне на него да се добие одблизу. Со толку многу слики сега добивање на Alamy има многу избор, па да се добие секој гледа во вашите слики, тие треба да бидат единствени или прилично ебам посебно. Денес се чувствувам посебен...

Но, како тоа влијае на мојот ранг да се добие моите слики на првата страница, одговори на разгледница тоа е добро чувана тајна.

Alamy зема екстра парче на комисијата

Не порано отколку што се приклучат тие сакаат да се преземат повеќе пари од пари јас сеуште не сте заработени. Ok, па земајќи повеќе од она што се надевам дека за да се заработи, но се уште дополнителни 5% од моите идни потенцијални приходи. Alamy се сепак намалувањето на трошоците за чекови или плаќаат во друга валута, но јас сум сигурен дека тие ќе го добие и фотограф про или на друг начин ќе биде губење на надвор.

Повеќе информации тука на промени. Има ли подобар начин да се обиде и да се направи пари од фотографија hobbie се прашувам?

Alamy прозорци комисија

Visit Us On TwitterCheck Our Feed