Ознаки: Аматерска Фотографија

Треба камерата да се замени со Fuji F30, или не јас?

Сите ние како да се задржи чекор со тековните трендови и како аматер фотограф сакав да се ажурира мојот сега стареење Fuji F30. Сега кога беше лансиран тоа имаше повеќе plaudits кои било други Компактен фотоапарат пред или бидејќи навистина. Имаше 6Mpix сензор и прилично просечни објективот на 36mm да 108mm (еквивалентно 35mm), но тоа не беше умен малку, тоа е неговата слаба светлина перформанси, дека секој е редови.

Во времето во некои форуми луѓе беа зборува до речиси SLR нивоа на намалување на шумот. Сега имам Canon 40D и тоа не може да дојде блиску , но како втор камерата тоа не неверојатна работа, кога ќе се разгледа на големината и тежината разлика. Но, откако се приклучи Alamy до скалирање 6meg слики од компактен што се слики директно на JPEG е тешко да се каже барем, дури и најдобрите 100iso слики имаат мали артефакти особено кога тие се намалени до резолуцијата Alamy сака.

Но Кој Новите Камерата Да Го Добиете?

Имав еден брз поглед наоколу и листата подолу доби кратко-листата. Некои се Ентузијаст модели дека дури може да се фати СУРОВИНИ и другите Премиум повеќе начин на живот модели. Она што е што барате? Минимална 10Mpix, Широк агол Леќа 28/24mm, добар екран, не е премногу голема (јас го добив SLR за тоа) и последно, но можеби најважно, одличен високи ISO перформанси.

[ад#postlinks]

Така, на листата се и неколку причини зошто почетна оние кои не го прават тоа.

Canon G9/G10 – G9 не оди доволно широка за навистина, но тоа е прилично евтини во моментот, G10 отиде да 24mm но тие се и двете се премногу големи и тешки и прилично скапи за малку повеќе корист на целокупната кога ќе пиксели ѕиркаат. Да се погледнеме во текот на Кен Rockwell да го види својот споредба со IXUS 870 / SD880.

Panasonic LX3 – Голема малку камера, зум објектив боди иако не така како мали како тоа изгледа и поклопецот на леќите може да биде фер да се расправаме за брз P&S. Но леќа е добра (Голем барел дисторзија прашања се фиксни во софтвер или LR Silkpix) 24mm е F2 и 60mm е F2.8 толку брза леќа, но не е долго на 60mm. Но, тие се мораше да дојде купи и јас не бев продаваат со леплива од леќа за да оди во фармерки џеб и нејзините прилично скапи, но тогаш исто така ќе се фати СУРОВИНИ. Ова е актуелниот хит на камерата за 2008 година и јас може да се види зошто. Но не од мене.

Fuji F100fd – Духовниот наследник на F30d или барем во иста bloodline. Тоа не е најдобра во потрага на камерата да го кажам барем, но тоа само за секој друг пат тоа крлежи сите кутии. Високи ISO перформанси е добар, но не се големи, иако. Плус од само £165 од Амазон зделка навистина и најновиот добитник на dpreview.com Премиум Камери во периодот до Божиќ. Ова е Можеби

Canon IXUS 870 Е / SD880 – Сега ова би можело да биде еден. Нејзините мали, има 28mm леќа и тоа не премногу скапи (јас сум во брак, па буџет е важно 😉 ) Неговата доби добра зум објективот на 10mpix сензор и добра ISO перформанси. На околу £200 нејзините не се премногу скапи или и таа изгледа одлично. Тоа, исто така, ќе добиете CHDK ад за во одреден момент, ова ќе им овозможи екстра функции, па дури и способност да го фати RAW датотеки.

И победникот е...?

Ако идам да се добие камера во моментот кога тоа ќе биде Canon IXUS 870 Е, разгледување на добрина знае колку ги ревидира своите победник. Некои дури и да се каже зошто се добие G10 кога ова го прави истото или подобро во многу ситуации и со CHDK ќе биде во можност да го фати СУРОВИНИ.

НО......... она што за F30?

Па, јас се вратив и се погледне во некои F30 коментарите и доби шок. Бучавата на висока ISO слики за СИТЕ камери погоре е полошо високото одат тие. Примерок нив во 400iso и веќе може да се види разликата. Имаат изглед на две слики во линковите подолу и се види она што го мислам. Да е 10mpix Canon IXUS 870 другите 6m на Fuji F30 но сигурно во последните 2 и малку години тоа би можело да биде тепан, дури и со поголема ISO. Но, тоа не се појавува, дури и намалување на слика на некои модели и тоа трчање преку Бучава Нинџа нема да го добие толку добри како Fuji оригиналот.

Таа моли на прашањето, ако тоа не беше за Mpix е потребно да се влезе во Alamy е тоа, всушност, подобро е да се остане со F30, јас сум се уште се неопределени.

Canon IXUS 870 Е IS400

Fuji F30 ISO400

[ад#post-слика]

Alamy оди од лошо кон полошо.

artТака неодамна се објавени за Alamy оди бавно и првите отфрлање но, работите се сега се уште полошо. Јас отстрани случајни слики ми се вклучени од мојот компактен и само подигнати слики од мојот 40D прилично добар про-sumer Канон SLR.

Но, вчера, имав истиот сет отфрли овој пат очигледно поради некоја слика беше мека или имал камера тресат, сега ова беше сликата која беше земе во сред бел ден на задната страна на брод што не беше дури и на море исклучување на цената на Кан, со 17-85 со вклучена Е во ISO 100, тоа било кристално јасно.

Па така, јас го земе како некоја светла точка, но овој пат јас resubmit нив во пакети на 10. Сега пред некој читање на овој вели моите фотографии се ѓубре престанат да се жалат јас веќе имал 70 снимки прифатени и тие требаше да ги однесе до 100+. Но, прашањата се влошува, овој пат имав проблеми со вчитување на слики, всушност некогаш серија имаше проблеми, не успеа комуникација, изгубена врска, па дури и сликата избришани појавува. Сега јас сум на ADSL2+ врска со 1.2 meg испратите и 16 надолу, па мојот конекција не е шише вратот.

Па јас го остави како што беше со само неколку слики на секоја серија случува и денес се погоди што повеќе отфрли слики, две серии не дури и да има причина за тоа зошто тие биле одбиени. Морам да кажам, јас не сум импресиониран, ако ми се про или полу про и тоа се случи, јас ќе се livid.

Јас сум имал изглед на Alamy форуми и луѓе имаат истите проблеми, слики отфрли и испратите проблеми. Тие се обидуваат да го присили не на ујп од сега тие имаат 14Millon+ слики се прашувам.

Јас ќе одам да се даде уште една оди на викенд и јас ќе извештајот назад, твое е задоволен корисник на Alamy.

Alamy оди бавно и првите отфрлање

artКолку долго е тоа зборува за процесот на слики на alamy во моментов? Одговор многу долго, над Божиќ е разбирливо, но тоа е се уште многу бавно. Тоа вели дека треба да очекуваме 37hrs за обработка на слики, но повеќе како 48hrs и дури тогаш ќе мора да почека за КК. Ајде Alamy земате поголеми парче на фотографи член на кралското семејство најмалку што може да направите е да ги забрза работите малку.

И тоа е, исто така лоши вести за оние слики кои не успеваат да се дојде до КК фаза. Да, мојата прва одбивање, но јас можам да разберам зошто. Без реализација на тоа јас подигнати 4 слики направени од мојот Fuji F30, одлична камера, но не доволно добри за да се справат со барањата на Alamy за жал.

Прстите прекрстени остатокот ќе биде во ред, но кога ќе се слушне тие биле прифатени се anyones се погоди. Твое чекање. unspool reminiscences чипка

Alamy имаат ме прифати.

Значи да се влезе во Alamy мора прво да се достави 4 слики од различни видови за нив за да ги видиш за квалитет, грешки, проблеми со Хроматските аберации и повеќе, освен. Својот земен речиси една недела за да ги добиете круг на разгледување на нив и прифаќање на мене па не е брз процес, но не и дека навистина бавно.

Ќе бидам во можност да седат назад и да заработи мојот милиони, во зборот не. Јас сум бил прави малку истражување од неодамна и се чини дека ја погоди го оценувате на всушност продажба слика е на исклучително ниско дури и за Ујп. Како јас сум само ранг amature јас се сомневам јас ќе се прави ништо, само уште. Но, ако станува ме од преземање на повеќе снимки и јас се среќни, тогаш неговата сите добри.

Јас ќе пишувам повеќе за тоа како треба да ги менувате вашите слики пред да го испратите и не водич кои се однесуваат на Lightroom дека сум се користат да управуваат со мојот workflow во моментот. Јас би можеле дури и да ја објавите неколку снимки, кој ме потсетува мислам дека треба да додадете некоја галерија за на сајт.

Visit Us On TwitterCheck Our Feed