Ознаки: широкопојасен

Милијарди 7800N Безжична ADSL2+ Рутер Преглед

Па јас сум бил во потрага за замена безжичниот N ШИРОКОПОЈАСЕН рутер. Некои имаат Gigabit пристаништа, други Двојна Бенд безжичниот N но малкумина имаат и двете барем не во велика БРИТАНИЈА во секој случај.

Но, мислам дека сте најде најдобар компромис и тука тоа е, Нова Милијарди BiPAC 7800N Безжичниот N ADSL2+ со Gigabit Ethernet Switch, препреки име не е тоа!? Но таа ги има сите карактеристики за кои ми треба, но ќе го изврши како јас се надевам.

Мојот интернет провајдер е Bethere Интернет или да Биде како што тие сакаат да бидат познати и тие нудат потенцијал конекција со брзина до 24Mbits ако живеете право на врвот на тоа. Но, јас не толку типично мојата врска брзини се за 13-15Mbits со мојот стар рутер на Speedtouch 780 што беше снабден со мојот интернет провајдер, но кој е сепак многу повисоко од повеќето под 8Mbit брзини.

По јас би им наредил на нов рутер јас не сет на тест и истакна надолу на брзина и време на преносот на 780Mb датотека на повеќе различни локации низ куќата и да се различни КОМПЈУТЕР.

Опрема која се користи за тест

Homeserver – 1.5 тб Зелена МД вози – Gigabit Ethernet

PC – XPS 430 – Quad core – Дуел одземени дискови = G Безжична

Лаптоп – Дуел Core Dell XPS 1330 = Intel Wireless G / N

PS3 преку Етернет

Лажни Започнете

Знаете што тоа е како, цел еден нов gadget и не можат да чекаат за да пристигне. Само што овој пат возбудата не трае долго како кога јас го отворив прозорецот нема напојување внатре. Јас бев малку разочаран да го кажам барем, но еј овие работи се случуваат. Брз повик за да broadbandbuyer.ко.велика британија од кого би купување на рутер и тие добија врз Милијарди евра како што беше распродаден на рутер и не е нова за напојување на патот. Пристигна само неколку дена подоцна, па тоа не живеат до перформансите, очекувањата.

А брзо белешка на инструкциите обезбедени пред да добијам на перформанси. Овозможува едноставно велат дека тие се малку груба и подготвени, но не повеќе од неколку страници на photocopied А4 страници за да се добие што започна, и тие навистина не е дека се корисни. Ако знаете што правите, тогаш тоа нема да биде проблем, туку и за почетниците може да биде малку daunted.

Перформанси и Поставување на

Поставување не беше да се комплексни, но јас не треба да се направи неколку измени за да се добие сè што работи добро. Авто конфигурирате не работат па морав да го користите овој прирачник начин. Јас се користи за ова Милијарди Се/O2 страна за помош да се добие право settings и тоа речиси работи, доволно е да го додадете во правилна прирачник Примарниот DNS IP адреса како АВТО поставка не работи. Еј presto тоа беше нагоре и трчање, но она што сум поврзан на сите?

Speedtouch – 1090(До)/14834(Долу)

Милијарди 7800 – 1191/15801kbps (почетна слика)

Но, работите се поставени за да се добијат подобри, да се Биде/O2 употреба Анекс M а тоа значи јас може да биде во можност да се добие дури и подобро да испратите и преземање на брзина, но колку е добар? Многу добро е одговор проверите бројките подолу, ова е многу подобро отколку што некогаш сум ја доби пред па јас не се брзо проверете како и да се види дали работите одат на подобро.

Милијарди 7800 Анекс М – 1347 / 17931 kbps

Тоа е 3000kbps или 3Mbit подобрување во испратите брзини, многу здрава се зголеми навистина. Брз тест за брзина потврди зголеми брзината, одејќи од 13.2 Mb/s за да 15.7 Mb/s, не се сосема sync брзина, но како што тоа беше преку безжични и постојат и други фактори кои се вклучени тоа е уште здрава се зголеми. Друга причина е дека Милијарди 7800 N користи broadcom која е често знаат да се подобри download брзина.

Безжичниот N, е тоа било побрзо?

Јас би рекол можеби малку, но тоа ќе биде лага, тоа е многу многу побрзо за мене барем. Наместо вафли на многу, тука се и трансфер разлики видов подолу на КОМПЈУТЕР и Лаптоп. Тестот беше да се пренесат 780Mb на AVI датотеката.

Лаптоп перформанси

Wireless G – 99% Сигнал – 1.82 Mb/s – 6 минути и 47 секунди.

Безжичниот N – 99% Сигнал – 2.72 Mb/s – 4 минути, 57 секунди.

PC Перформанси

Wireless G – 81% Сигнал – 2.42 Mb/s – 5 минути, 41 секунди.

Безжичниот N – 50/70% Сигнал – 8.92 Mb/s – 1 минути, 25 секунди.

Лаптопот е малку побрзо, но на тест е да се направи кога лаптоп беше како блиски, како тоа може да се добие до рутерот, ова може да предизвика проблем со извршувањето на тој начин зошто разликата во брзината е мал. Исто така, лаптоп беше морале да обидете се прилично тешко да се пренесе податоци @35/40% процесор употреба што значи дека ќе почнат да биде малку фактор во преносот на брзини.

Но, за КОМПЈУТЕР за брзо подобрување е драматично да го кажам барем и јасен поглед на тоа колку побрзо безжичниот N може да биде. Тоа не беше првично дека брзо, морав да се позанимавам со локацијата на Безжичниот N dongal и ariels пред добив подобра фигура и 50/70% се уште не изгледа одлично. Јас се користи Милијарди 3010N дека купив со рутер кој не мора безжична антена, но без оглед на бучава извршувањето на брзина зборува за себе.

Првичниот Заклучок 9/10

Добро Милијарди 7800N е поевтина од многу други безжични N и Gigabit Ethernet да се справиме со нив, да додадете на тоа дека тоа има целосна ADSL2+ и н а М поддршка и својата голема пакет дека овие почетна брзина резултатите покажуваат. На мало разочарување со напојување сега е заборавено како и сè друго е добро или подобро отколку што се надеваше.

Јас ќе се ажурира овој преглед кога имам направено Ethernet извршување тестови и доколку рутерот е постабилна отколку искрено страшно Speedtouch. Ако се наоѓате во пазарот за нови ШИРОКОПОЈАСЕН рутер и се со Бидат или 02 или некој за тоа прашање, тогаш јас би им даде на овој сериозен изгледа како тоа крлежи сите кутии за мене.

Каде се сите АДСЛ Двојна Бенд Безжичниот N рутери?

Сега Безжичниот N е надвор за некое време, АДСЛ надвор за многу подолго и gigabit ethernet од за па... ќе го претпоставам многу подолго од двете. Па каде се сите рутери кои имаат сето тоа тогаш? И таму не се.

Значи, што сакам тоа

Dual Band Безжичниот N
4x Gigabit Ethernet
АДСЛ+ 24Mb поддржани модем, сите во една кутија

И знаете што, во велика БРИТАНИЈА, тоа едноставно не постои. Netgear, не бе, Belikin, erm не бе, о одржи на D-Link erm ... не бе, Енергија и речиси сè, но на 4x Gigabit, мислам зошто мора 3x 100 и потоа 1Gigabit, тоа е само скржавиот за рутер, кој чини £180.

Сега, ако проверете го Кабелот модели тие се сето тоа и многу од нив, dual band, носивост на Gigabit ethernet порти и многу повеќе, освен. Па ајде сите вие производители таму каде е мојот erm 'Сон безжичен рутер' тогаш, сигурно тоа не може да биде тешко да се произведе може тоа?

Копија користење Homeserver и Carbonite

Така ќе имаат носивост на фотографиите и на податоците на вашиот КОМПЈУТЕР кој не можете да си дозволи да губи и треба метод за да се осигура дека двете вашиот КОМПЈУТЕР и вашите слики се резервната копија правилно. Но, исто така, треба да знаете дека имате копија на податоците надвор од локацијата.

Па тука е едноставен водич за тоа како јас го правам и она што ви треба

Прво ова упатство е корисна само за Windows КОМПЈУТЕР на целата жал ми е, знам дека многу луѓе го користат mac е, но во моментов не ми е, но јас сум сигурен дека може да биде во можност да се користи елементи на ова упатство.

Windows Homeserver

Што е тоа и зошто ви е потребна за тоа? Windows Домашен Сервер е парче софтвер што е Microsoft создадени специјално за дома. Таа е базирана на Windows 2003 Server edition, но со многу од функциите поедноставен за дома. Тоа може да биде инсталиран на повеќето постари КОМПЈУТЕР, јас сум тоа трчање на старата Dell P4 десктоп со 1Gb меморија и тоа е повеќе од доволно.

Меѓутоа, ако јас бев купување на нешто посветен на Домашен Сервер (WHS) јас би го погледне во еден од овие Тивка Homeserver . Тоа чини околу £430 и троши помалку од 40w на енергија идеален за нешто што се случува сакате да имате вклучен цело време.

Tranquil

Па сега ќе го имате на вашиот Домашен Сервер, сте го купиле исклучување на полица или инсталиран на нешто што треба веќе сте се доби и сте подготвени да одите.

Инсталирајте WHS конектор софтверот на вашиот КОМПЈУТЕР – КОМПЈУТЕР Бекап

За да го добиете следната функција која ќе треба да се инсталира на WHS конектор софтвер, ова не може да се најде на дополнителни CD-то кое што треба да го имаме или да се поврзете со вашиот WHS и да одат на Софтвер за споделување и вие ќе се најдете на Homeserver поврзете Софтвер таму. Се инсталира на секој КОМПЈУТЕР во вашиот дом.

[ад#whs-мека]

На WHS Поврзете софтвер ќе направите неколку работи, но целта на овој водич главната работа е дека нејзиниот conduate да направите резервна копија од секој КОМПЈУТЕР на вашиот домашен сервер. Исклучително ефикасна во чување на овие податоци, ако тоа го поддржува до три Vista 32bit машини сите со иста печ нивоа тоа само ќе се одржи една копија на ОС податоци и само референца за секоја машина.

Можете да се логирате со излез на WHS преку конектор и конфигурира бекап е да се направи секој ден, недела, месец и сл. и тоа ќе ве дават, ако ви недостасуваат резервни прозорец со прикажување на серверот како "Критична' нејзините не, но еј ќе морате да сакаат Microsoft понекогаш.

[ад#post-слика]

Важно – Не користете WHS да направите резервна Копија на Фотографии / музика

Една точка да се забележи, јас не користите WHS софтвер за бекап мои слики всушност јас конкретно да ги исклучат од процесот. Зошто? Добро брзина на копии за една и контрола се други. Јас користите алатка за синхронизација за да го направете резервни копии на сите мои слики, музика и податоци директно до почетниот сервер така што може да бидат видени од страна на другите клиенти. Ако само нека WHS направите резервна копија себе се седи во посебна датотека на WHS дека ниту еден од клиентите може да добиете пристап до други отколку преку WHS. Не заборавајте користење WHS Медиуми Поврзете софтвер кој е DLNA компатибилен ќе бидете во можност да гледате фотографии или да слушате музика преку компатибилни медиа плеер ако ги синхронизирате на WHS не користите WHS Конектор за да направите резервна копија.

Синхронизирање Фотографии, Музика на вашиот WHS

За да ги префрлите вашите слики и музика за да ја WHS јас предлагам да користите нешто како MS SyncToy V2 можете да го конфигурирате ова за вашите срца содржина. Добиете за да синхронизирате од КОМПЈУТЕР на WHS само или во двете насоки, или само да се откријат промени на едниот крај. Исто така, можете да поставите повеќе трансфери.

Јас го конфигурирате моите Фотографии на еден sync и Музика на друг да соодветниот директориум на WHS, јас во собата го еднаш неделно или па кога јас се спроведува некои големи промени. Потоа откако синхронизацијата е завршена и сите други клиенти, и да видат нови датотеки и може да ги користите, доколку тие треба да се, тој presto имате сервер за медиуми.

Off-Site бекап на вашите податоци преку Carbonite

Така што се изградени и конфигурирате вашата Windows Домашен Сервер, додадени фајлови од страна на синхронизација нив од КОМПЈУТЕР и сега треба да се земе уште една копија само во случај на најлошото се случи, Хард диск неуспех, пожар, кражба сте го името, дали ти навистина сакаш да се земе многу убави фотографии или rip сите вашиот CD-то е да се изгуби многу...... не мислев дека не.

Така што треба Carbonite или некоја слична услуга. Јас го користам carbonite поради неколку причини, се работи на WHS, тоа овозможува неограничен (во рамките на разумот) копија простор и своите не се скапи. Во $49 годишно или $89 за 2 и сега $135 за 3 години исклучително конкурентни особено кога го сметате за складирање може да ги користите. Во моментов имам никој да мал 140Gb на просторот се користат и тоа е се уште расте брзо. Преносот на податоци е брзо и restore е пробав, исто така, се чини дека да се биде во ред.

Carbonite WHS Прашања

Нејзините не се совршени, со WHS се чини дека постои мала грешка кога ќе им овозможи на WHS да span податоци низ повеќе дискови себе, за некои причина WHS нема да се врати за нив. Carbonite ги гледа како ако тие се на други дискови и тие ќе останат во чека државата, неговиот срам, но тоа може да се реши. Ако чување на податоци на еден диск или се користи RAID па OS не знам од каде тоа е за сите е во ред, па така не е голема работа, но вреди да се спомене. Исто така можете да започнете и да престане бекап ако треба да се, па дури и кажете тоа да работат на понизок приоритет па тоа не е мочуриште вашата конекција.

Ако сакате да направите резервна копија на видео датотеки можете исто така ќе треба да одберете нив поединечно, кавга, но барем можете да го направите тоа. Јас мислам дека тие се обидуваат да се ограничи просторот луѓе ќе ја користи, но ако имате компактен фотоапарат што го прави видеа ви се случува да треба да бидете сигурни дека ќе одат преку секое директориум за да се осигура дека тие се сите да бидат поткрепени.

Копија моменти за мене се е во ред, но се сеќавам дека еден типичен велика БРИТАНИЈА широкопојасен upload limit е само 256k не на 6-8Mb (6-8000k) преземете вие уживате кога сурфате на интернет и симнување на работите. Ако можете да отидете на еден од поновите услуги од некој како Се Неограничен тие нудат услугата која се дава до 1.5 Mb испратите брзини многу корисно кога сте со користење на резервни копии на оддалечена локација услуга како што е оваа.

Заклучок

Па таму ќе одат, имате три еластични решение што ќе имаат вашите податоци кои живеат во три места. Вашиот КОМПЈУТЕР, на Домашен Сервер и исклучување на сајтот. Ова треба да биде повеќе од доволно добро за само за никого. Само друга работа што јас би ве советуваме да се направи нешто многу безбедна е да се земе копија себе на друг хард диск и да го симнат сајт себе си, да ја даде на друг член на семејството. Овој само што ќе бидат потребни ако имаше проблем со Carbonite на некој вид и како се ' е можно јас би можело да се спомене тоа.

Така што треба на Windows Домашен сервер, неколку PC клиенти, media player, интернет конекција, рутер, и последно, но не значи барем некои големи слики или музика или други податоци да ги искористат предностите на оваа лесно peasy целосен бекап решение.

Корисни Линкови

Добивме Служел
Windows Домашен Сервер – Добивме Служел – Додатоци
[ад#postlinks]

Ако некој има било какви прашања би бил среќен да одговори на нив пост далеку во делот за коментари.

Visit Us On TwitterCheck Our Feed