Ознаки: камерата

Gorillapod SLR Зум Преглед

gorillapod-slr-zoom-2Кога сте имале малку компактен фотоапарат може да имаат малку ситни tripod што ќе се користи во случаи, но никогаш не најде ништо доволно силни кога имаш некој SLR освен за целосна tripod. Па сега можете да како Joby има создадено неколку нови Gorillapod модели за вашиот SLR.

Gorillapod SLR

На Gorillapd SLR е за користење со потрошувачите SLR како што Canon 350D да 500D (Rebel) или Nikon D60. Нејзините способен да држи до камерата и леќа комбинација од 800g. Тоа има способност да ја ротирате камера назад на ниво ако нејзината прилог на етапни пост дека не можете да направите со Gorillapod SLR. Нејзината само 165g (5.8 мл) сама по себе, така да не тешки и треба да биде во можност да се најде дом во аголот на камерата торба. Но, некои се жалат дека тоа wilts за некои SLRs и ова е местото каде што SLR Зум доаѓа во.

Gorillapod SLR Зум

На Gorillapod SLR Зум е сосема поинаква литургија на риба за SLR корисникот во споредба со неговите помлади помал брат. Првото нешто е да се забележи дека нејзината номинална на многу повисоко тежина 3000g (6.5 lb) која треба да биде доволно за повеќето SLR, вклучувајќи професионални модели. Нејзините главни корисници се најверојатно да биде Про-sumer корисници како мене со Canon 40D или 50D или Nikon D90 или слично, во суштина магнезиум тело камери. Со тоа 3Kg лимит на тежина тоа исто така може да се одржи прилично голема леќа како 70-200 F2.8 но веројатно не дека многу повеќе.

Во вложи многу лесно да се манипулира и го прави токму она што би се надеваме, тоа обезбедува стабилна платформа за вашиот SLR камера за да седат. На сликата подолу неговата фиксна кон градина грејач, задача која траеше околу 15 секунди и тоа не се лизга на инчен додека беше спроведен. Тука во шут под неговата држење на Canon 40d и 17-85lens кој е за 50% од тежината на Gorillapod SLR Зум треба да бидат способни да се справат со.

Gorillapod SLR Zoom

Gorillapod SLR Зум

Гума околу секоја articulating во зглобовите и нозете помогнат во обезбедувањето на тоа да било предмет и јас не сум имал никакви проблеми со игра предизвикува таа да се дисторзии. Се разбира, вие не треба да се користат со Камерата може да се користи со видео камера или компактен ако тоа е она што сакате завртка главата, исто така може да се користи со Про ниво на полнење, како и.

Тоа е многу корисен кога се прават некои работи со Макро леќа и немате простор за поставување целосна tripod, тоа навистина не треба многу да се користи и е многу брзо да се постави.

Нејзините не се совршени, иако

За почеток за разлика од другите модели во Gorillapod спектар, тоа не имаат топката заеднички на крајот, па како што можете да видите во shot над тоа не може да се ротира за да бидат ниво, за ова ви се случува да треба мала глава да му се овозможи да ја ротирате. Јас сум користи со мојот Manfrotto 488 RC2 без проблем иако тоа не додадете на тежината дека тоа мора да се справат со, но тоа не управуваат со главата преземање на ротациона вирус.

Исто така, кога ќе го користите треба да се осигура дека ќе се стегне до тоа да се основа и како, ако не тоа ќе дисторзии надолу ако не сте што подразбира враќање од она што некогаш беше спроведен, пред се обидува повторно, не на крајот на светот, но нејзиното најдобро да се избегнуваат.

Gorillapod Фокус – Нов модел

Па дури ни Gorillapod SLR Зум е доволно за вас, тогаш, што треба повеќе? Добро, како за Gorillapod Фокус. Нејзината номинална на уште повисоко оптоварување на 5Kg и своите не е направен од пластични своите изградени со Елоксирани gunmetal заврши алуминиум, имам чувство ова не се случува да се дисторзии многу на сите, ако и било кога. Но, тоа не е точно светлина или како свој речиси двојно тежина на SLR Зум во 500g, тоа е колку што се некои од влез на ниво на SLR. Но неговата наменета за Про дека треба или сака Gorillipod и е подготвен да го носи дополнителна тежина и има што 300мм f2.8 сите ние сакаме. Но неговото повеќе од три пати цена од SLR Зум, мислам дека фокусот име поени повеќе за својот Филм барања од луѓето со SLR, мисли ли некој?

Gorillapod Focus

Gorillapod Фокус

Заклучок – 8/10 Gorillapod SLR Зум

Целокупната овие се одличен малку уред и добро вреди да додавање во вашиот комплет назад, нејзините користи се бескрајни и кој сака да се носат голема tripod низ ако тие може да се избегне тоа еј. Но, како што споменавме, нејзиното не совршен или кој е зошто јас не сум даде целосна оценка. Но тоа е доволно силна и до работа, дури и по повторна употреба која е главната работа. Јас само треба полесни глава да одат со него и јас сум далеку. Шут подолу е донесена со прикачување на камерата за да некои огради додека се moored исклучување Kowloon во потрага кон Конг Конг островот, видете работи.

Треба камерата да се замени со Fuji F30, или не јас?

Сите ние како да се задржи чекор со тековните трендови и како аматер фотограф сакав да се ажурира мојот сега стареење Fuji F30. Сега кога беше лансиран тоа имаше повеќе plaudits кои било други Компактен фотоапарат пред или бидејќи навистина. Имаше 6Mpix сензор и прилично просечни објективот на 36mm да 108mm (еквивалентно 35mm), но тоа не беше умен малку, тоа е неговата слаба светлина перформанси, дека секој е редови.

Во времето во некои форуми луѓе беа зборува до речиси SLR нивоа на намалување на шумот. Сега имам Canon 40D и тоа не може да дојде блиску , но како втор камерата тоа не неверојатна работа, кога ќе се разгледа на големината и тежината разлика. Но, откако се приклучи Alamy до скалирање 6meg слики од компактен што се слики директно на JPEG е тешко да се каже барем, дури и најдобрите 100iso слики имаат мали артефакти особено кога тие се намалени до резолуцијата Alamy сака.

Но Кој Новите Камерата Да Го Добиете?

Имав еден брз поглед наоколу и листата подолу доби кратко-листата. Некои се Ентузијаст модели дека дури може да се фати СУРОВИНИ и другите Премиум повеќе начин на живот модели. Она што е што барате? Минимална 10Mpix, Широк агол Леќа 28/24mm, добар екран, не е премногу голема (јас го добив SLR за тоа) и последно, но можеби најважно, одличен високи ISO перформанси.

[ад#postlinks]

Така, на листата се и неколку причини зошто почетна оние кои не го прават тоа.

Canon G9/G10 – G9 не оди доволно широка за навистина, но тоа е прилично евтини во моментот, G10 отиде да 24mm но тие се и двете се премногу големи и тешки и прилично скапи за малку повеќе корист на целокупната кога ќе пиксели ѕиркаат. Да се погледнеме во текот на Кен Rockwell да го види својот споредба со IXUS 870 / SD880.

Panasonic LX3 – Голема малку камера, зум објектив боди иако не така како мали како тоа изгледа и поклопецот на леќите може да биде фер да се расправаме за брз P&S. Но леќа е добра (Голем барел дисторзија прашања се фиксни во софтвер или LR Silkpix) 24mm е F2 и 60mm е F2.8 толку брза леќа, но не е долго на 60mm. Но, тие се мораше да дојде купи и јас не бев продаваат со леплива од леќа за да оди во фармерки џеб и нејзините прилично скапи, но тогаш исто така ќе се фати СУРОВИНИ. Ова е актуелниот хит на камерата за 2008 година и јас може да се види зошто. Но не од мене.

Fuji F100fd – Духовниот наследник на F30d или барем во иста bloodline. Тоа не е најдобра во потрага на камерата да го кажам барем, но тоа само за секој друг пат тоа крлежи сите кутии. Високи ISO перформанси е добар, но не се големи, иако. Плус од само £165 од Амазон зделка навистина и најновиот добитник на dpreview.com Премиум Камери во периодот до Божиќ. Ова е Можеби

Canon IXUS 870 Е / SD880 – Сега ова би можело да биде еден. Нејзините мали, има 28mm леќа и тоа не премногу скапи (јас сум во брак, па буџет е важно 😉 ) Неговата доби добра зум објективот на 10mpix сензор и добра ISO перформанси. На околу £200 нејзините не се премногу скапи или и таа изгледа одлично. Тоа, исто така, ќе добиете CHDK ад за во одреден момент, ова ќе им овозможи екстра функции, па дури и способност да го фати RAW датотеки.

И победникот е...?

Ако идам да се добие камера во моментот кога тоа ќе биде Canon IXUS 870 Е, разгледување на добрина знае колку ги ревидира своите победник. Некои дури и да се каже зошто се добие G10 кога ова го прави истото или подобро во многу ситуации и со CHDK ќе биде во можност да го фати СУРОВИНИ.

НО......... она што за F30?

Па, јас се вратив и се погледне во некои F30 коментарите и доби шок. Бучавата на висока ISO слики за СИТЕ камери погоре е полошо високото одат тие. Примерок нив во 400iso и веќе може да се види разликата. Имаат изглед на две слики во линковите подолу и се види она што го мислам. Да е 10mpix Canon IXUS 870 другите 6m на Fuji F30 но сигурно во последните 2 и малку години тоа би можело да биде тепан, дури и со поголема ISO. Но, тоа не се појавува, дури и намалување на слика на некои модели и тоа трчање преку Бучава Нинџа нема да го добие толку добри како Fuji оригиналот.

Таа моли на прашањето, ако тоа не беше за Mpix е потребно да се влезе во Alamy е тоа, всушност, подобро е да се остане со F30, јас сум се уште се неопределени.

Canon IXUS 870 Е IS400

Fuji F30 ISO400

[ад#post-слика]

Lowepro Fastpack 250 Преглед + Слики

Така што треба да носите вашата камера некаде и вашиот лаптоп па ќе треба две торби право?, погрешно. Вие треба Lowerpro fastpack 250 отколку што може да се направи и со леснотија. Сакав нешто што ќе ми овозможи да носат мојот лаптоп и мојата камера опрема во една торба и за среќа, за мене Lowerpro штотуку започна fastpack серија. Јас отидов за fastpack 250 бидејќи ова е доволно голема за лаптоп до 15" големина на екранот и се користи помал повеќе преносни Dell XPS 1330 која има 13" екран, по фер малку на истражувањето најдов тоа најевтин на Амазон и наредил веднаш. Како што можете да видите од сликите подолу лаптоп се вклопува во со леснотија и со многу простор за резервна. На задната страна од кесата е исто така добро поместена да ме заштити и опрема во кесата и добро работи на двете точки.
Lowepro Fastpack 250 Лаптоп отворање и задните баласт.Но, како многу камера опрема може да го носат, и сосема малку мислам дека со оглед на нејзината големина. Фотографиите подолу го покажуваат дека постои огромен простор за неколку леќи, некои филтри и простор за други делови и bobs. Со широк доволно за да се носат 40D со 70-200 f4 или f2.8 L нешто поголеми и ќе се борат да се добие во. На сликата подолу има 40D со 17-85 опремени, Сигма 30мм f4, Канон 60mm Макро и малку Канон 50mm пластични фантастично, неколку филтри и простор за резервна. За мене ова е повеќе од доволно простор за да земе некои полнење на одмор да потрае неколку снимки. Додека се на одмор ми се пренесе некои од моите комплет за една од моите други вреќи како што се Crumpler Кифла Врвот 5500 дека има доволно простор за извршување на некои од леќи и неколку essentials.

Fastpack 250 Камера одделВо горниот оддел можете да ги зачувувате батерии, батерија полнач и повеќе, освен. Јас нормално се стави Nintendo DS таму и за напојување за Лаптоп, заедно со други делови и има уште простор за да додадете повеќе видите на сликата подолу за да го колку е голема оваа област.Сите во сите, јас сум многу импресиониран со оваа торба повеќе од исполнува моите барања за да може да носат лаптоп и неколку леќи на празникот која е токму она што сакав за тоа. Тоа не е целосно посветен на камерата торба па ако имате 5 или 6 помали леќи и 300мм f4, тогаш ова не е за вас да се погледне во Lowerpro Trekker AW. Исто така, би било убаво да имаат можност да ја заклучите некои од zips до како што може да се носи некои прилично скапа опрема што не сакаат да одат walkies но, со сите клапи во задниот дел ќе треба да биде многу добро да се добие во неоткриени ако се носат на грб.


[ад#postlinks]

Па јас ќе одам да награда тоа 9/10 губење на точка на мало безбедносно прашање, но инаку своето високо препорачливо.

Visit Us On TwitterCheck Our Feed