Ознаки: canon

Се Канон за да се започне Новата 3D Полу-Pro SLR?

На SLR пазарот никогаш не стои уште со Nikon и Канон бара да се добие како многу удел на пазарот што е можно. Canon неодамна изненади многумина со лансирањето на 7D, Исечете сензор SLR, но со многу функции и речиси исто ниво на Авто Фокусот, како што многу од про модели.

Значи, ова остава 5D Mark II во незгодно место, да тоа е прекрасен Full Frame сензор и одлични динамички опсег, но многу се жалат на надворешното фокус поени не се до работа. Сега тоа не е цел, јас држете има користат еден се чини дека треба да се направи одлична работа. Сепак, јас можам да разберам фрустрацијата на оние кои сакаат FF сензор и повеќе од про ниво карактеристики, без потреба да се добие огромен 1D тело.

Па што се Канон се случува да се направи? И ако гласините се да се верува дека тие се случува да започне 3D посебно на Свадба / полу-pro пазарот во почетокот на 2010 година. Canon Гласини неодамна објавија следниве спецификации,

3D Очила:
16.7 mp FF
7.2 µm пиксели теренот
DIGIC V
Мали магнезиум легура тело слично на 5D2

Сепак се уште нема вести на БОЛЕСТ или повеќе функции. Прстите прекрстени тие додадете сите карактеристики од 7D кон FF сензор, објавија 16mp е само за совршена, како и. Само да се грижиш работа е цената, се чини дека тие би можеле да теренот тој начин повисока од 5DII но, ова ќе биде грешка. Nikon е во близина на Канони лечи и се спрема да го објави на D800 со ажурирани сензор за предизвик на 5DII и за тоа има целосна Про ниво, фокусирајќи се и далечински флеш предизвикувачи вграден во.

Па дојде на Canon го добие започне о и со око, фокусирајќи се молиме и за не толку многу пари и јас би можел да биде за да се надополни на моите 40D на нешто ново.

Gorillapod SLR Зум Преглед

gorillapod-slr-zoom-2Кога сте имале малку компактен фотоапарат може да имаат малку ситни tripod што ќе се користи во случаи, но никогаш не најде ништо доволно силни кога имаш некој SLR освен за целосна tripod. Па сега можете да како Joby има создадено неколку нови Gorillapod модели за вашиот SLR.

Gorillapod SLR

На Gorillapd SLR е за користење со потрошувачите SLR како што Canon 350D да 500D (Rebel) или Nikon D60. Нејзините способен да држи до камерата и леќа комбинација од 800g. Тоа има способност да ја ротирате камера назад на ниво ако нејзината прилог на етапни пост дека не можете да направите со Gorillapod SLR. Нејзината само 165g (5.8 мл) сама по себе, така да не тешки и треба да биде во можност да се најде дом во аголот на камерата торба. Но, некои се жалат дека тоа wilts за некои SLRs и ова е местото каде што SLR Зум доаѓа во.

Gorillapod SLR Зум

На Gorillapod SLR Зум е сосема поинаква литургија на риба за SLR корисникот во споредба со неговите помлади помал брат. Првото нешто е да се забележи дека нејзината номинална на многу повисоко тежина 3000g (6.5 lb) која треба да биде доволно за повеќето SLR, вклучувајќи професионални модели. Нејзините главни корисници се најверојатно да биде Про-sumer корисници како мене со Canon 40D или 50D или Nikon D90 или слично, во суштина магнезиум тело камери. Со тоа 3Kg лимит на тежина тоа исто така може да се одржи прилично голема леќа како 70-200 F2.8 но веројатно не дека многу повеќе.

Во вложи многу лесно да се манипулира и го прави токму она што би се надеваме, тоа обезбедува стабилна платформа за вашиот SLR камера за да седат. На сликата подолу неговата фиксна кон градина грејач, задача која траеше околу 15 секунди и тоа не се лизга на инчен додека беше спроведен. Тука во шут под неговата држење на Canon 40d и 17-85lens кој е за 50% од тежината на Gorillapod SLR Зум треба да бидат способни да се справат со.

Gorillapod SLR Zoom

Gorillapod SLR Зум

Гума околу секоја articulating во зглобовите и нозете помогнат во обезбедувањето на тоа да било предмет и јас не сум имал никакви проблеми со игра предизвикува таа да се дисторзии. Се разбира, вие не треба да се користат со Камерата може да се користи со видео камера или компактен ако тоа е она што сакате завртка главата, исто така може да се користи со Про ниво на полнење, како и.

Тоа е многу корисен кога се прават некои работи со Макро леќа и немате простор за поставување целосна tripod, тоа навистина не треба многу да се користи и е многу брзо да се постави.

Нејзините не се совршени, иако

За почеток за разлика од другите модели во Gorillapod спектар, тоа не имаат топката заеднички на крајот, па како што можете да видите во shot над тоа не може да се ротира за да бидат ниво, за ова ви се случува да треба мала глава да му се овозможи да ја ротирате. Јас сум користи со мојот Manfrotto 488 RC2 без проблем иако тоа не додадете на тежината дека тоа мора да се справат со, но тоа не управуваат со главата преземање на ротациона вирус.

Исто така, кога ќе го користите треба да се осигура дека ќе се стегне до тоа да се основа и како, ако не тоа ќе дисторзии надолу ако не сте што подразбира враќање од она што некогаш беше спроведен, пред се обидува повторно, не на крајот на светот, но нејзиното најдобро да се избегнуваат.

Gorillapod Фокус – Нов модел

Па дури ни Gorillapod SLR Зум е доволно за вас, тогаш, што треба повеќе? Добро, како за Gorillapod Фокус. Нејзината номинална на уште повисоко оптоварување на 5Kg и своите не е направен од пластични своите изградени со Елоксирани gunmetal заврши алуминиум, имам чувство ова не се случува да се дисторзии многу на сите, ако и било кога. Но, тоа не е точно светлина или како свој речиси двојно тежина на SLR Зум во 500g, тоа е колку што се некои од влез на ниво на SLR. Но неговата наменета за Про дека треба или сака Gorillipod и е подготвен да го носи дополнителна тежина и има што 300мм f2.8 сите ние сакаме. Но неговото повеќе од три пати цена од SLR Зум, мислам дека фокусот име поени повеќе за својот Филм барања од луѓето со SLR, мисли ли некој?

Gorillapod Focus

Gorillapod Фокус

Заклучок – 8/10 Gorillapod SLR Зум

Целокупната овие се одличен малку уред и добро вреди да додавање во вашиот комплет назад, нејзините користи се бескрајни и кој сака да се носат голема tripod низ ако тие може да се избегне тоа еј. Но, како што споменавме, нејзиното не совршен или кој е зошто јас не сум даде целосна оценка. Но тоа е доволно силна и до работа, дури и по повторна употреба која е главната работа. Јас само треба полесни глава да одат со него и јас сум далеку. Шут подолу е донесена со прикачување на камерата за да некои огради додека се moored исклучување Kowloon во потрага кон Конг Конг островот, видете работи.

Огромна цена се зголемува на леќи во велика БРИТАНИЈА

Сега не е нормално некој да се подели помеѓу Canon и Nikon фотографи мислам сите ние знаеме Канон е најдобро или тоа е Nikon, па во моментов тоа не е само важно. Па што е тоа ? масивно зголемување на цените на леќите. Сега 5% не е убаво, 10% се чувствуваат непријатно, но 52% зголемување на убав надградба едноставно боли.

Така, минатата година имав мојот знаменитости поставена на убаво нови 70-200 F4 Е Л Професионални Canon објектив, тоа може да се имаа за околу £650 во јуни 08, или има напади. Брзо нанапред до април 2009 година и она што можам да најдам?, ќе го претпоставам големите цена се зголемува до тешко веројатна £929 и тоа е 43% цена зголемување на цената на истите леќа минатата година.

Совети како да се работи поевтини

Непотребно е да се каже јас не одам да се купи во моментот и јас би рекол, освен ако навистина ви треба некои нови стакло јас би почекајте додека работите се врати долу ако можете. Ова не се случува да биде добро време за трговците на мало но можеби маргина е се туркаат цените толку голема, можеби, но јас не мислам дека нејзините дека голем дел од еден фактор. Најголемиот проблем е на одлуки велика БРИТАНИЈА саладин или јас треба да се каже Г-дин Браун се прави дека е убивање на вредноста на фунтата и испраќање на цените на стоките преку покривот.

Ако не треба да се добие леќа потоа проверете на линкот на правото на Камерата цена buster или употреба на линкот подолу за да ги собереш некои bargains од Амазон, сум го стави некои големи купува подолу. Тие понекогаш имаат некои големи зделки што другите камера продавници борба да натпревар па се проверува редовно за да добиете најдобри цени. Прстите прекрстени работи се подобри.

Исто така, имаат изглед на e-bay како неколку луѓе се продаваат своите постоечки полнење, додека цените се високи, но не се провери што се добива. Исто така, купување од Хонг Конг може да имаат свои прашања и што уште може да се добие stung на високи увозни давачки и ДДВ убиството било заштеди мислите дека би можеле да бидат намалени.

Ако некој види било обновување тогаш пост каде што тоа е да им помогне на сите нас.

Треба камерата да се замени со Fuji F30, или не јас?

Сите ние како да се задржи чекор со тековните трендови и како аматер фотограф сакав да се ажурира мојот сега стареење Fuji F30. Сега кога беше лансиран тоа имаше повеќе plaudits кои било други Компактен фотоапарат пред или бидејќи навистина. Имаше 6Mpix сензор и прилично просечни објективот на 36mm да 108mm (еквивалентно 35mm), но тоа не беше умен малку, тоа е неговата слаба светлина перформанси, дека секој е редови.

Во времето во некои форуми луѓе беа зборува до речиси SLR нивоа на намалување на шумот. Сега имам Canon 40D и тоа не може да дојде блиску , но како втор камерата тоа не неверојатна работа, кога ќе се разгледа на големината и тежината разлика. Но, откако се приклучи Alamy до скалирање 6meg слики од компактен што се слики директно на JPEG е тешко да се каже барем, дури и најдобрите 100iso слики имаат мали артефакти особено кога тие се намалени до резолуцијата Alamy сака.

Но Кој Новите Камерата Да Го Добиете?

Имав еден брз поглед наоколу и листата подолу доби кратко-листата. Некои се Ентузијаст модели дека дури може да се фати СУРОВИНИ и другите Премиум повеќе начин на живот модели. Она што е што барате? Минимална 10Mpix, Широк агол Леќа 28/24mm, добар екран, не е премногу голема (јас го добив SLR за тоа) и последно, но можеби најважно, одличен високи ISO перформанси.

[ад#postlinks]

Така, на листата се и неколку причини зошто почетна оние кои не го прават тоа.

Canon G9/G10 – G9 не оди доволно широка за навистина, но тоа е прилично евтини во моментот, G10 отиде да 24mm но тие се и двете се премногу големи и тешки и прилично скапи за малку повеќе корист на целокупната кога ќе пиксели ѕиркаат. Да се погледнеме во текот на Кен Rockwell да го види својот споредба со IXUS 870 / SD880.

Panasonic LX3 – Голема малку камера, зум објектив боди иако не така како мали како тоа изгледа и поклопецот на леќите може да биде фер да се расправаме за брз P&S. Но леќа е добра (Голем барел дисторзија прашања се фиксни во софтвер или LR Silkpix) 24mm е F2 и 60mm е F2.8 толку брза леќа, но не е долго на 60mm. Но, тие се мораше да дојде купи и јас не бев продаваат со леплива од леќа за да оди во фармерки џеб и нејзините прилично скапи, но тогаш исто така ќе се фати СУРОВИНИ. Ова е актуелниот хит на камерата за 2008 година и јас може да се види зошто. Но не од мене.

Fuji F100fd – Духовниот наследник на F30d или барем во иста bloodline. Тоа не е најдобра во потрага на камерата да го кажам барем, но тоа само за секој друг пат тоа крлежи сите кутии. Високи ISO перформанси е добар, но не се големи, иако. Плус од само £165 од Амазон зделка навистина и најновиот добитник на dpreview.com Премиум Камери во периодот до Божиќ. Ова е Можеби

Canon IXUS 870 Е / SD880 – Сега ова би можело да биде еден. Нејзините мали, има 28mm леќа и тоа не премногу скапи (јас сум во брак, па буџет е важно 😉 ) Неговата доби добра зум објективот на 10mpix сензор и добра ISO перформанси. На околу £200 нејзините не се премногу скапи или и таа изгледа одлично. Тоа, исто така, ќе добиете CHDK ад за во одреден момент, ова ќе им овозможи екстра функции, па дури и способност да го фати RAW датотеки.

И победникот е...?

Ако идам да се добие камера во моментот кога тоа ќе биде Canon IXUS 870 Е, разгледување на добрина знае колку ги ревидира своите победник. Некои дури и да се каже зошто се добие G10 кога ова го прави истото или подобро во многу ситуации и со CHDK ќе биде во можност да го фати СУРОВИНИ.

НО......... она што за F30?

Па, јас се вратив и се погледне во некои F30 коментарите и доби шок. Бучавата на висока ISO слики за СИТЕ камери погоре е полошо високото одат тие. Примерок нив во 400iso и веќе може да се види разликата. Имаат изглед на две слики во линковите подолу и се види она што го мислам. Да е 10mpix Canon IXUS 870 другите 6m на Fuji F30 но сигурно во последните 2 и малку години тоа би можело да биде тепан, дури и со поголема ISO. Но, тоа не се појавува, дури и намалување на слика на некои модели и тоа трчање преку Бучава Нинџа нема да го добие толку добри како Fuji оригиналот.

Таа моли на прашањето, ако тоа не беше за Mpix е потребно да се влезе во Alamy е тоа, всушност, подобро е да се остане со F30, јас сум се уште се неопределени.

Canon IXUS 870 Е IS400

Fuji F30 ISO400

[ад#post-слика]

Alamy оди од лошо кон полошо.

artТака неодамна се објавени за Alamy оди бавно и првите отфрлање но, работите се сега се уште полошо. Јас отстрани случајни слики ми се вклучени од мојот компактен и само подигнати слики од мојот 40D прилично добар про-sumer Канон SLR.

Но, вчера, имав истиот сет отфрли овој пат очигледно поради некоја слика беше мека или имал камера тресат, сега ова беше сликата која беше земе во сред бел ден на задната страна на брод што не беше дури и на море исклучување на цената на Кан, со 17-85 со вклучена Е во ISO 100, тоа било кристално јасно.

Па така, јас го земе како некоја светла точка, но овој пат јас resubmit нив во пакети на 10. Сега пред некој читање на овој вели моите фотографии се ѓубре престанат да се жалат јас веќе имал 70 снимки прифатени и тие требаше да ги однесе до 100+. Но, прашањата се влошува, овој пат имав проблеми со вчитување на слики, всушност некогаш серија имаше проблеми, не успеа комуникација, изгубена врска, па дури и сликата избришани појавува. Сега јас сум на ADSL2+ врска со 1.2 meg испратите и 16 надолу, па мојот конекција не е шише вратот.

Па јас го остави како што беше со само неколку слики на секоја серија случува и денес се погоди што повеќе отфрли слики, две серии не дури и да има причина за тоа зошто тие биле одбиени. Морам да кажам, јас не сум импресиониран, ако ми се про или полу про и тоа се случи, јас ќе се livid.

Јас сум имал изглед на Alamy форуми и луѓе имаат истите проблеми, слики отфрли и испратите проблеми. Тие се обидуваат да го присили не на ујп од сега тие имаат 14Millon+ слики се прашувам.

Јас ќе одам да се даде уште една оди на викенд и јас ќе извештајот назад, твое е задоволен корисник на Alamy.

Visit Us On TwitterCheck Our Feed