Ознаки: леќа

Огромна цена се зголемува на леќи во велика БРИТАНИЈА

Сега не е нормално некој да се подели помеѓу Canon и Nikon фотографи мислам сите ние знаеме Канон е најдобро или тоа е Nikon, па во моментов тоа не е само важно. Па што е тоа ? масивно зголемување на цените на леќите. Сега 5% не е убаво, 10% се чувствуваат непријатно, но 52% зголемување на убав надградба едноставно боли.

Така, минатата година имав мојот знаменитости поставена на убаво нови 70-200 F4 Е Л Професионални Canon објектив, тоа може да се имаа за околу £650 во јуни 08, или има напади. Брзо нанапред до април 2009 година и она што можам да најдам?, ќе го претпоставам големите цена се зголемува до тешко веројатна £929 и тоа е 43% цена зголемување на цената на истите леќа минатата година.

Совети како да се работи поевтини

Непотребно е да се каже јас не одам да се купи во моментот и јас би рекол, освен ако навистина ви треба некои нови стакло јас би почекајте додека работите се врати долу ако можете. Ова не се случува да биде добро време за трговците на мало но можеби маргина е се туркаат цените толку голема, можеби, но јас не мислам дека нејзините дека голем дел од еден фактор. Најголемиот проблем е на одлуки велика БРИТАНИЈА саладин или јас треба да се каже Г-дин Браун се прави дека е убивање на вредноста на фунтата и испраќање на цените на стоките преку покривот.

Ако не треба да се добие леќа потоа проверете на линкот на правото на Камерата цена buster или употреба на линкот подолу за да ги собереш некои bargains од Амазон, сум го стави некои големи купува подолу. Тие понекогаш имаат некои големи зделки што другите камера продавници борба да натпревар па се проверува редовно за да добиете најдобри цени. Прстите прекрстени работи се подобри.

Исто така, имаат изглед на e-bay како неколку луѓе се продаваат своите постоечки полнење, додека цените се високи, но не се провери што се добива. Исто така, купување од Хонг Конг може да имаат свои прашања и што уште може да се добие stung на високи увозни давачки и ДДВ убиството било заштеди мислите дека би можеле да бидат намалени.

Ако некој види било обновување тогаш пост каде што тоа е да им помогне на сите нас.

Треба некои подарок идеи за фотограф?

Ok, па другата половина или некој член од семејството има фотографија хоби и не знаат што сакаат. Па еве неколку идеи кои можеби ќе сакате да купите тие.

Помалку од £50

Crumpler Muffin Top

Crumpler Кифла Врвот

Crumpler – Кифла врвот 4000 или 5500Рамо камера торба – Да, тоа е она што на своите нарекува, тоа би можело да се чудат име (буквално сите таму и кеси се направи), но неговиот добар торба и тие, исто така, направи голем спектар. Компанијата е малку надвор победи, но нема ништо лошо во тоа. Јас отидов за Прилично момче во минатото, но ова е најновата преку рамо камера торба што тие ги нудат. На 4000 и 5500 ќе носат и SLR и неколку перспектива 5500 може да носите полначот и блиц, како и совршено да ги преземе за еден ден патување или на одмор да го носат на вашиот опрема во текот на денот. Јас отидов за еден од овие затоа што тоа не изгледа како на камерата торба и со надеж дека ќе се привлечат помалку внимание како резултат на тоа. На неодамнешната посета околу Med на крстарење на Барселона и Рим тоа беше совршен. Камерата надвор од сајтот, но лесно за рака и баласт на рамо помага при справувањето со тежина од SLR.
[ад#crumpler-торба]

[ад#postlinks]

£50-£100 Чистење

Видлива Прашина Арктикот Пеперутка SL724 – Секој фотограф со SLR добива спецификации на нечистотија таму сензор на некое време или друг, но како ќе се чисти без да се оштети? Добро Видлива прашина 'Арктикот Пеперутка" е одговорот. Овој модел може да се најде како дел од комплет од Warehouseexpress тоа, исто така, дава осветлена сензор на слики и други чистење брисеви и течности. Во основа, ќе го добиете само за сè што ви треба да се погледне по благи знаци на сензор на SLR камера совршен подарок за некого кој нели доби сите чистење битови кои штотуку започна, ова е мора да има.

Tripod

Manfrotto MN190XPROB Tripod £77 – Само за секој фотограф треба tripod на некое време или друг, туку на лице кое не знае ништо за нив она што им се добие? И со Manfrotto вие не може да оди далеку во ред јас би класа нив како BMW на tripod светот, добро направени, се справи со добро, но не чини богатство. Овој модел неодамна е во тек со некои нови карактеристики што го прави преземањето на шут, ќе треба полесно и побрзо. Нозете ослободување брзо, тоа не е премногу тешка, но тоа е здрав и може да се направи колоната оди хоризонтално надвор од средината на tripod да им помогне да се добие во близина на предмет при преземањето на макро снимки што е многу корисно. Мојата единствена коментар е дека тоа не оди многу висока, ако лицето на кое тоа случува да се користи, тоа е 5'11 или над потоа да се погледне во 055XPROB (£110) како што се протега на поголем кога е потребно, но тогаш тоа е сосема малку потежок, или се големи.

О, една друга работа, ви треба главата. Ова е малку што оди на врвот на tripod која ви овозможува да се качи на камерата за да го tripod. За ова ниво на tripod добие 486RC2 глава нејзините околу £35-40. Ќе имаат МНОГУ среќен фотограф, ако ги купите на оваа комбинација.

£100+

Ова е местото каде што работите може да се добие малку незгодно имам една дополнителна работа, но имајте на ум дека се што досега не се спомене вистинските камера. Во £100+ ќе треба да се погледне во добивање на одредени работи во врска со камерата тие го имаме. Тоа е Канон, Nikon или можеби дури и Pentax, бидејќи тоа го прави огромна разлика како да се она што може да биде најдобро да добие и ако тоа дури и ќе одговара на камерата. На ова ниво ќе треба да прашате за она што леќа тие би сакале и колку нешто што се гледа е или да добијат идеи од добра камера продавница направи забелешка на моделот на камерата тие мора пред да одите иако.

Целосна Камера Торба

Lowepro Trekker / Trekker AW / Compu – Сега ова може да се добие незгодно, но треба да се погледне во Lowepro. Што точно торба може да се фаќате за тоа колку сакате да потрошите и кои леќи тие го имаме. Бидејќи ова е, најверојатно, еден подарок, за некој кој не мора премногу леќи јас би се обратите за било Lowepro Природата Trekker II AW Црна £140 или Lowepro Фото Trekker AW II Црна £165. Зошто се тие добри? И тие имаат сé; Простор, тие може да се вклопат само за секој леќа тие некогаш ќе треба да се продавница за аматерски најмалку. Тие се водоотпорни, може да се одржи tripod на страната на торба и да имаат малку повеќе cubbyholes отколку што можат да се тресат стап на. Тие се поместена сите над местото за заштита на опремата и на задната страна за да се заштитите од веројатно значителна тежина може да треба да се одржи.

Има толку многу други идеи, јас може да го даде јас ќе се случува засекогаш, но тука мора да haves за фотограф или секако предмети како нив. Стави ја на овој начин СИТЕ тие се на мојот Божиќ листа и јас секако направи моето истражување.

Места за да се купи

Ако сте во потрага на Интернет тогаш места, како на Склад се Изразуваат и Jacobs се добри, have a look at the сака на Амазон, како и. Бидете внимателни со места како Jessops на високо улица, тие не цена натпревар други high street продавници, но можете и често ќе плати премија за ист производ, листата погоре ќе чини £100 повеќе ако се купи од нив се стави на тој начин. Во потрага за некои леќи или опрема и сакате да се добие добра работа? тогаш ова е местото да се провери, јас го користам цело време препорачува линк за да обележите CameraPriceBuster.

[ад#postlinks]

[ад#post-слика]

Само што влегов на Canon 60mm Макро

First Macro Shots

Првиот Макро Снимки

Така во земјата на Макро фотографија одам и што е напукнување малку леќа на 60mm е. Неговата, секако, не е голема и тешка само како за секоја друга леќа имам други од 50mm, пластични фантастична јас грант за вас, но јас бев пријатно изненаден ниту еден помалку.

Во употреба својата брзо да се фокусираат, но тоа не се ловат за фер малку ако се токму тоа малку да се затвори, зумирање на сите на пат надвор и повторно назад во пред прекинот. Но, за макро фотографија својата подобро да се оди прирачник за секој случај. Јас не сум доби било фенси трепка или нешто друго, но сепак не ви треба ништо. Сите слики во овој пост имате светлината асистираше...... LED допир, да својот дека навистина софистициран, но работи и со малку, ок многу повеќе пракса може да добиете одлични резултати.

На 60mm, исто така, е многу остар, јас сум никој неколку снимки и се најде работи кога пост обработка дека јас едноставно не можеше да се види со голо око.

Решив да не одам за 100mm објектив EF и отиде за 60mm ef-s за неколку причини, тежина се голем фактор. Јас само може да се носат толку многу и навистина не мислам дека ќе одам да сакате да се земе на многу снимки на грешки и тие се едни толку остри како едни со други. Плус својата поевтини и ние сме во кредитната криза по сите.

Torch assisted Macro shot

Макро леќа плус факелот

Јас ќе пост некои повеќе снимки наскоро, но погоре е класичен малку цвет шут со малку назад LED светилка вратен осветлување.

[ад#60mm-макро]

Visit Us On TwitterCheck Our Feed