Ознаки: макро

Gorillapod SLR Зум Преглед

gorillapod-slr-zoom-2Кога сте имале малку компактен фотоапарат може да имаат малку ситни tripod што ќе се користи во случаи, но никогаш не најде ништо доволно силни кога имаш некој SLR освен за целосна tripod. Па сега можете да како Joby има создадено неколку нови Gorillapod модели за вашиот SLR.

Gorillapod SLR

На Gorillapd SLR е за користење со потрошувачите SLR како што Canon 350D да 500D (Rebel) или Nikon D60. Нејзините способен да држи до камерата и леќа комбинација од 800g. Тоа има способност да ја ротирате камера назад на ниво ако нејзината прилог на етапни пост дека не можете да направите со Gorillapod SLR. Нејзината само 165g (5.8 мл) сама по себе, така да не тешки и треба да биде во можност да се најде дом во аголот на камерата торба. Но, некои се жалат дека тоа wilts за некои SLRs и ова е местото каде што SLR Зум доаѓа во.

Gorillapod SLR Зум

На Gorillapod SLR Зум е сосема поинаква литургија на риба за SLR корисникот во споредба со неговите помлади помал брат. Првото нешто е да се забележи дека нејзината номинална на многу повисоко тежина 3000g (6.5 lb) која треба да биде доволно за повеќето SLR, вклучувајќи професионални модели. Нејзините главни корисници се најверојатно да биде Про-sumer корисници како мене со Canon 40D или 50D или Nikon D90 или слично, во суштина магнезиум тело камери. Со тоа 3Kg лимит на тежина тоа исто така може да се одржи прилично голема леќа како 70-200 F2.8 но веројатно не дека многу повеќе.

Во вложи многу лесно да се манипулира и го прави токму она што би се надеваме, тоа обезбедува стабилна платформа за вашиот SLR камера за да седат. На сликата подолу неговата фиксна кон градина грејач, задача која траеше околу 15 секунди и тоа не се лизга на инчен додека беше спроведен. Тука во шут под неговата држење на Canon 40d и 17-85lens кој е за 50% од тежината на Gorillapod SLR Зум треба да бидат способни да се справат со.

Gorillapod SLR Zoom

Gorillapod SLR Зум

Гума околу секоја articulating во зглобовите и нозете помогнат во обезбедувањето на тоа да било предмет и јас не сум имал никакви проблеми со игра предизвикува таа да се дисторзии. Се разбира, вие не треба да се користат со Камерата може да се користи со видео камера или компактен ако тоа е она што сакате завртка главата, исто така може да се користи со Про ниво на полнење, како и.

Тоа е многу корисен кога се прават некои работи со Макро леќа и немате простор за поставување целосна tripod, тоа навистина не треба многу да се користи и е многу брзо да се постави.

Нејзините не се совршени, иако

За почеток за разлика од другите модели во Gorillapod спектар, тоа не имаат топката заеднички на крајот, па како што можете да видите во shot над тоа не може да се ротира за да бидат ниво, за ова ви се случува да треба мала глава да му се овозможи да ја ротирате. Јас сум користи со мојот Manfrotto 488 RC2 без проблем иако тоа не додадете на тежината дека тоа мора да се справат со, но тоа не управуваат со главата преземање на ротациона вирус.

Исто така, кога ќе го користите треба да се осигура дека ќе се стегне до тоа да се основа и како, ако не тоа ќе дисторзии надолу ако не сте што подразбира враќање од она што некогаш беше спроведен, пред се обидува повторно, не на крајот на светот, но нејзиното најдобро да се избегнуваат.

Gorillapod Фокус – Нов модел

Па дури ни Gorillapod SLR Зум е доволно за вас, тогаш, што треба повеќе? Добро, како за Gorillapod Фокус. Нејзината номинална на уште повисоко оптоварување на 5Kg и своите не е направен од пластични своите изградени со Елоксирани gunmetal заврши алуминиум, имам чувство ова не се случува да се дисторзии многу на сите, ако и било кога. Но, тоа не е точно светлина или како свој речиси двојно тежина на SLR Зум во 500g, тоа е колку што се некои од влез на ниво на SLR. Но неговата наменета за Про дека треба или сака Gorillipod и е подготвен да го носи дополнителна тежина и има што 300мм f2.8 сите ние сакаме. Но неговото повеќе од три пати цена од SLR Зум, мислам дека фокусот име поени повеќе за својот Филм барања од луѓето со SLR, мисли ли некој?

Gorillapod Focus

Gorillapod Фокус

Заклучок – 8/10 Gorillapod SLR Зум

Целокупната овие се одличен малку уред и добро вреди да додавање во вашиот комплет назад, нејзините користи се бескрајни и кој сака да се носат голема tripod низ ако тие може да се избегне тоа еј. Но, како што споменавме, нејзиното не совршен или кој е зошто јас не сум даде целосна оценка. Но тоа е доволно силна и до работа, дури и по повторна употреба која е главната работа. Јас само треба полесни глава да одат со него и јас сум далеку. Шут подолу е донесена со прикачување на камерата за да некои огради додека се moored исклучување Kowloon во потрага кон Конг Конг островот, видете работи.

Треба некои подарок идеи за фотограф?

Ok, па другата половина или некој член од семејството има фотографија хоби и не знаат што сакаат. Па еве неколку идеи кои можеби ќе сакате да купите тие.

Помалку од £50

Crumpler Muffin Top

Crumpler Кифла Врвот

Crumpler – Кифла врвот 4000 или 5500Рамо камера торба – Да, тоа е она што на своите нарекува, тоа би можело да се чудат име (буквално сите таму и кеси се направи), но неговиот добар торба и тие, исто така, направи голем спектар. Компанијата е малку надвор победи, но нема ништо лошо во тоа. Јас отидов за Прилично момче во минатото, но ова е најновата преку рамо камера торба што тие ги нудат. На 4000 и 5500 ќе носат и SLR и неколку перспектива 5500 може да носите полначот и блиц, како и совршено да ги преземе за еден ден патување или на одмор да го носат на вашиот опрема во текот на денот. Јас отидов за еден од овие затоа што тоа не изгледа како на камерата торба и со надеж дека ќе се привлечат помалку внимание како резултат на тоа. На неодамнешната посета околу Med на крстарење на Барселона и Рим тоа беше совршен. Камерата надвор од сајтот, но лесно за рака и баласт на рамо помага при справувањето со тежина од SLR.
[ад#crumpler-торба]

[ад#postlinks]

£50-£100 Чистење

Видлива Прашина Арктикот Пеперутка SL724 – Секој фотограф со SLR добива спецификации на нечистотија таму сензор на некое време или друг, но како ќе се чисти без да се оштети? Добро Видлива прашина 'Арктикот Пеперутка" е одговорот. Овој модел може да се најде како дел од комплет од Warehouseexpress тоа, исто така, дава осветлена сензор на слики и други чистење брисеви и течности. Во основа, ќе го добиете само за сè што ви треба да се погледне по благи знаци на сензор на SLR камера совршен подарок за некого кој нели доби сите чистење битови кои штотуку започна, ова е мора да има.

Tripod

Manfrotto MN190XPROB Tripod £77 – Само за секој фотограф треба tripod на некое време или друг, туку на лице кое не знае ништо за нив она што им се добие? И со Manfrotto вие не може да оди далеку во ред јас би класа нив како BMW на tripod светот, добро направени, се справи со добро, но не чини богатство. Овој модел неодамна е во тек со некои нови карактеристики што го прави преземањето на шут, ќе треба полесно и побрзо. Нозете ослободување брзо, тоа не е премногу тешка, но тоа е здрав и може да се направи колоната оди хоризонтално надвор од средината на tripod да им помогне да се добие во близина на предмет при преземањето на макро снимки што е многу корисно. Мојата единствена коментар е дека тоа не оди многу висока, ако лицето на кое тоа случува да се користи, тоа е 5'11 или над потоа да се погледне во 055XPROB (£110) како што се протега на поголем кога е потребно, но тогаш тоа е сосема малку потежок, или се големи.

О, една друга работа, ви треба главата. Ова е малку што оди на врвот на tripod која ви овозможува да се качи на камерата за да го tripod. За ова ниво на tripod добие 486RC2 глава нејзините околу £35-40. Ќе имаат МНОГУ среќен фотограф, ако ги купите на оваа комбинација.

£100+

Ова е местото каде што работите може да се добие малку незгодно имам една дополнителна работа, но имајте на ум дека се што досега не се спомене вистинските камера. Во £100+ ќе треба да се погледне во добивање на одредени работи во врска со камерата тие го имаме. Тоа е Канон, Nikon или можеби дури и Pentax, бидејќи тоа го прави огромна разлика како да се она што може да биде најдобро да добие и ако тоа дури и ќе одговара на камерата. На ова ниво ќе треба да прашате за она што леќа тие би сакале и колку нешто што се гледа е или да добијат идеи од добра камера продавница направи забелешка на моделот на камерата тие мора пред да одите иако.

Целосна Камера Торба

Lowepro Trekker / Trekker AW / Compu – Сега ова може да се добие незгодно, но треба да се погледне во Lowepro. Што точно торба може да се фаќате за тоа колку сакате да потрошите и кои леќи тие го имаме. Бидејќи ова е, најверојатно, еден подарок, за некој кој не мора премногу леќи јас би се обратите за било Lowepro Природата Trekker II AW Црна £140 или Lowepro Фото Trekker AW II Црна £165. Зошто се тие добри? И тие имаат сé; Простор, тие може да се вклопат само за секој леќа тие некогаш ќе треба да се продавница за аматерски најмалку. Тие се водоотпорни, може да се одржи tripod на страната на торба и да имаат малку повеќе cubbyholes отколку што можат да се тресат стап на. Тие се поместена сите над местото за заштита на опремата и на задната страна за да се заштитите од веројатно значителна тежина може да треба да се одржи.

Има толку многу други идеи, јас може да го даде јас ќе се случува засекогаш, но тука мора да haves за фотограф или секако предмети како нив. Стави ја на овој начин СИТЕ тие се на мојот Божиќ листа и јас секако направи моето истражување.

Места за да се купи

Ако сте во потрага на Интернет тогаш места, како на Склад се Изразуваат и Jacobs се добри, have a look at the сака на Амазон, како и. Бидете внимателни со места како Jessops на високо улица, тие не цена натпревар други high street продавници, но можете и често ќе плати премија за ист производ, листата погоре ќе чини £100 повеќе ако се купи од нив се стави на тој начин. Во потрага за некои леќи или опрема и сакате да се добие добра работа? тогаш ова е местото да се провери, јас го користам цело време препорачува линк за да обележите CameraPriceBuster.

[ад#postlinks]

[ад#post-слика]

Само што влегов на Canon 60mm Макро

First Macro Shots

Првиот Макро Снимки

Така во земјата на Макро фотографија одам и што е напукнување малку леќа на 60mm е. Неговата, секако, не е голема и тешка само како за секоја друга леќа имам други од 50mm, пластични фантастична јас грант за вас, но јас бев пријатно изненаден ниту еден помалку.

Во употреба својата брзо да се фокусираат, но тоа не се ловат за фер малку ако се токму тоа малку да се затвори, зумирање на сите на пат надвор и повторно назад во пред прекинот. Но, за макро фотографија својата подобро да се оди прирачник за секој случај. Јас не сум доби било фенси трепка или нешто друго, но сепак не ви треба ништо. Сите слики во овој пост имате светлината асистираше...... LED допир, да својот дека навистина софистициран, но работи и со малку, ок многу повеќе пракса може да добиете одлични резултати.

На 60mm, исто така, е многу остар, јас сум никој неколку снимки и се најде работи кога пост обработка дека јас едноставно не можеше да се види со голо око.

Решив да не одам за 100mm објектив EF и отиде за 60mm ef-s за неколку причини, тежина се голем фактор. Јас само може да се носат толку многу и навистина не мислам дека ќе одам да сакате да се земе на многу снимки на грешки и тие се едни толку остри како едни со други. Плус својата поевтини и ние сме во кредитната криза по сите.

Torch assisted Macro shot

Макро леќа плус факелот

Јас ќе пост некои повеќе снимки наскоро, но погоре е класичен малку цвет шут со малку назад LED светилка вратен осветлување.

[ад#60mm-макро]

Visit Us On TwitterCheck Our Feed