Ознаки: nokia

Почетна поглед на Nokia Ovi Продавница – Разочарувачки!

nokiaovistore

И тоа е време да се доаѓа и се надевав да се најде носивост на нови и иновативни апликации таму, знаете како Apple продавница на iPhone. Erm не, немаше речиси ништо ново и многу малку од тоа е бесплатно.

Ако се погледне на форуми и сајтови редовно гледа за нови апликации за вашиот 5800 тогаш ќе мора или да се види, повеќето од она што е на продавница на Nokia веќе. Тоа е ако може да се справи со фактот дека ќе треба да се регистрирате (најдобро да се прави на PC / Mac) и да го прифатат оптоварување на предупредувања дека ви се случува да ја преземете нешто и дали сте сигурни, ова е речиси исто толку лошо како и користење на Vista.

Ај само да кажам дека се надевам дека тоа ја подобрува во скокови и граници, бидејќи во моментот не е многу да се направи ме посетувате повторно и повторно. Можеби ќе треба да додадете еден стан, што може да се задржи вашата лозинка и да се направи целото искуство дека малку повеќе масна. Јас би го даде 4/10 во моментот, но сигурно се работи мора да се подобри брзо. Со Samsung и сега SonyEricsson излегува со Symbian S60 Серија 5 мобилни телефони на пазарот е само поставено да расте, да дојде на Nokia овозможува да се обиде и да се направи нешто масна и како user-friendly еј.

Линк – Nokia Ovi Продавница

Т-Мобиле Nokia 5800 добива V21 ажурирање на Фирмверот

Неколку недели подоцна од unbranded телефони, но на Nokia 5800 на Т-мобиле има сега доби V21 на firmware. Не може да се види дека многу повеќе на површината, но тоа се чини фер малку е, всушност, биле поправени. Јас не сум се обидел на bluetooth уште и ако се работи со мојот BMW, но јас живеам во надеж, но не 'дека' многу надеж.

Брзо се обиде на прелистувачот, тоа се чини да биде многу побрзо отколку пред и сè е генерално малку повеќе масна. Не impovements на камерата уште за жал buts можеби на следната порака. Постојат нови функции како дишењето menu копче за да ве извести за пропуштени повици или текстуални. На делумна листа на чекаат за тоа, 225 поправки се наведени подолу. Се чини дека тие се туркаат за да се направи S60 v5 толку добри како тие можат да кои само може да биде добра работа еј.

V21.0.025 Промена Се Логирате

Следните ГРЕШКИ се фиксни,
* Код за заклучување не работи по FOTA ажурирање
* Најавува: Info не може да се види во пропуштени повици ако името вклучува специјални знаци
* * * * * Плик иконата не се отвори по читање на sms
* Autolock бара преку MfE но да не се активирани
* MPX harvester серверот crach со DRM датотеки
* Oper. мени на апликација иконата за исчезнати по NSU ажурирање
* CDP Прикажува: CDP Часовник и Податоци Треба Да Бидат Пренесени 2 Рамки, Пред да Спијат Надвор (SLPOUT 11h) Команда
* "Програма затворени: Idle" по Враќање на фабрички поставки за
* Видео telephone: Телефонски подигнување по допрете повик на копчето неколку пати кога одговорите на дојдовен видео повик
* Музички Плеер се урна кога корисникот се обидува да се освежи Реално аудио во Музичката библиотека
* Dialer: курсорот не се прикажани во dialer panel
* Аудио исчезнува по играње на музика долго време со BT
* Музички плеер на албумот во приказот Сега пуштени е downscaled
* Влезна точка за лозинка не е provisionable
* Гласовните команди апликација се урна по јазикот промени
* Синхронизација не може да се направи со користење PC Suite апликацијата Sync
* FL3.0: Внатрешно уредување на Текст од пребарувачот приклучок не е успешна
* Пребарувач не покажуваат некои MIME-типови на типот на сликата се правилно

* Пребарувач: Страница, скролувајте wobbles ако корисникот се движи со блицот додека страница е во копчето за движење
* Пребарувач: Страницата не дојдете ако влечете е започната од работ на flash прозорецот
* Пребарувач: Страница копчето не работи по прекинот ќе отвори нова страница преку флеш банер
* Bluetooth предизвикува екстра тековната потрошувачка кога е активирано
* Предиктивен за пребарување не работи правилно во земјата избор
* Апликацијата Music Player да урна ако албумот е избрана да биде изменета
* Двојни контакти по враќање на
* Музички Плеер: Бел екран прикажува ако се промени помеѓу ориентација на пејзаж и преносни режим
* MO/МТ повици нема да работи кога враќање на резервна копија од стариот телефон да поновата верзија

НОВИ ФУНКЦИИ И АПЛИКАЦИИ

* Известување Светла според Nokia Дизајн спецификација
* Допир употребливост подобрувања:
* Прст се допре поддршка за Посебен Знак Табела
* Големината на стрелките (таб панел за & navi панелот) во допир АДАПТЕРИ
* Стрели во форми, датум и време на процесот на селекција, допрете АДАПТЕРИ
* Профил, датум површина во допир АДАПТЕРИ
* Календар Прст употребливост: промена еден ред листа на објекти во приказот за ден ги пошироката

Windows 7 РК inital ставови за Dell XPS 1330

Сите ние имаме прочита и види од прва рака што Vista е како, подуени бавно да се вчитај и користи многу меморија пред да имаат дури и се користи апликацијата, така што е Windows 7 се допаѓа?

Она што можам да кажам, неговата побрзи и полесни се на своите нозе од Vista некогаш е. На мојот Dell XPS 1330 Vista користи 1.4 Gb меморија (3Gb Меморија инсталиран) пред тоа не направил ништо, да некои од ова се должи на оперативниот СИСТЕМ пред-fetching програми пред ќе им треба, но дури и така тоа е многу меморија. Windows 7 користи речиси половина од тоа, седи тука за пишување на оваа во Firefox нејзините само со користење на 842Mb на меморија и дали јас спомнав дека сè е многу побрзо? Јас си помина за 32bit не 64bit оперативен СИСТЕМ сега за сега, не, тоа нема да адресата многу меморија, но јас не се имате било какви повеќе меморија и не планираат да и јас мислам дека ќе се чека за неколку 64bit апликации да дојде дека можам да ги искористат предностите на уште, и да видиме кој ќе биде најбрз во целина.

Инсталација

Инсталацијата траеше само 20minutes и таа одлучи да се направи на свежо инсталирате како што јас би само неодамна reinstalled Vista поради прашања. Интерфејсот е еволуција на Vista не револуција, но сè е само тоа малку подобро и измамник. Нејзините не измачувачка мене цело време било која го прави за многу подобро искуство од Vista. На windows update, исто така, се најде сите исчезнати драјвери за уредот за прв пат, тоа беше импресивен иако повеќе од тоа подоцна.

Контроли, кои претходно беа им била заклучена во местото каде некогаш страничната лента сега се е дозволено да се позиционира било каде на десктоп, ако фенси неколку од лево и од остатокот на правото, тогаш тоа е, нема проблем. Јас дури и се поврзани my Nokia 5800 мобилен телефон и ако препознаениот тоа и инсталирани драјвери за неколку секунди, тоа навистина е голем увид во она што конечната верзија ќе биде како и на нејзините сите многу полиран.

Проблеми?

Тоа е сите совршен досега? Па јас се 'мислам дека', па освен за некои графика проблеми. Јас сум сега инсталиран на стандардната Vista Dell возачи, наместо на возачите директно од Nvidia. Ова е поради неговата урна неколку време и сум го имале дури и графика прашања, но имам чувство дека 8400GS Лаптоп Графичка картичка може да се случува, машина доаѓа за една година старо, па јас сум гледањето тесно. Ова е познат проблем и јас сум само денови далеку од гаранцијата се заврши, прстите прекрстени тоа беше светла точка еј.

Повеќе да го следат како што се добие тоа да се направи повеќе.

Nokia 5800 BMW bluetooth проблеми

bluetoothrs4Зошто е тоа дека малку нешта кои што треба да работи на телефонот не. И се погоди она што се потпишани од Symbian S60v5 е толку лоша како S60v3 во поврзување на BMW bluetooth. Откако можеби 10 Nokia решив да се добие Sony Ericsson, бидејќи јас ќе прочитате за проблеми со Nokia bluetooth кога добив мојот нов мотор, пеп BMW.

Брзо нанапред неколку години и гледам убаво нова Nokia, овој пат 5800 и јас го добие, но јас заборавив да проверите дали тоа работи со мојот e90 BMW серија 3, iDrive може да се види, но. Погоди што, тоа не работи..........

Тоа се поврзува понекогаш за 10 минути и потоа умира, или тоа може да пропадне за да се поврзете на следниот пат и тоа сигурно нема да трансфер на телефонот книга со автомобил. Пробав сè за да се поправи тоа, надграден со најновите v20 фирмверот и мислам дека работите се доби полошо, а не подобро. Се обиде на Nokia телефон книга трансфер софтвер за 810 и тоа нема никаква разлика. Скриени, он-hidden за да врски, ги отстрани сите други конекции, обидете се тоа по телефон префрлува на многу.

Sony Ericsson k810i беше faultless, тоа само работел, јас дури би можеле да влезе во автомобилот, по што започна со телефон и тоа спарени, јас би можеле да префрлување повици, додека се уште активен, лесно peasy. Но, Nokia 5800 S60v5 не може да се направи нешто во право.

Ако некој има поправи или било какви идеи за она што проблемот е или ако тие имаат било успех молам дозволете ми да знам. Ако тоа не беше за овој проблем, тоа навистина е одличен телефон, еден од најдобрите имав, добар екран, животниот век на батеријата многу, но BMW и Nokia bluetooth прашања, земајќи ја фрлам подалеку.......

Па каде се сите Android телефони?

500px-android-logosvg-300x300Ние сите ја сакаме технологијата, ние како gadgets, и ние сакаме на најновите и најголема телефони..... НО, ние не сакаме да се чека да се работи. Па зошто е тоа имајќи толку долго за да добиете некаква добра Android телефони?

Постои сите нови Apple iPhone или неколку од нив ако извештаи се за да биде вистина, но каде се ривал Андроид мобилни телефони? Тие се потешко да се развие, да се прави ограничување на слушалки sockets бидејќи на Apple патенти предизвика проблем кај некои производители или е тоа дека тие не се спроведува multi touch и capacitive екрани во развојот кога се чини дека тие ќе бидат сите бес. Не знам, но неговото преземање на далеку за да долго да се добие нешто надвор да се ривал најдобрите телефони.

Зошто може некој како HTC го измените одлична Допир HD да имаат Android отколку излезе со уште просек HTC Magic тоа навистина не е таа магија на сите свои повеќе зајакот треба да имаат остана во шапка. Ако Андроид оперативен СИСТЕМ е навистина да се направи влијание, тоа треба некои добри хардвер, па каде е тоа да дојде на Sony Ericsson, Samsung и HTC за името, три ни покаже она што можете да го направите затоа што она што сме го виделе досега не се случува да се предизвик на најдобар кои тие треба да направите ако проектот ќе биде успех.

И овозможува да се соочиме со неа, ако Nokia, всушност, започнете да се направи нешто на на S60v5 OS тогаш сите би можеле да имаат се бори за својата рака не поради својата голема, но тоа ќе се продаваат во огромни количини, тоа е Nokia по сите.

Visit Us On TwitterCheck Our Feed