Ознаки: фотографија

Gorillapod SLR Зум Преглед

gorillapod-slr-zoom-2Кога сте имале малку компактен фотоапарат може да имаат малку ситни tripod што ќе се користи во случаи, но никогаш не најде ништо доволно силни кога имаш некој SLR освен за целосна tripod. Па сега можете да како Joby има создадено неколку нови Gorillapod модели за вашиот SLR.

Gorillapod SLR

На Gorillapd SLR е за користење со потрошувачите SLR како што Canon 350D да 500D (Rebel) или Nikon D60. Нејзините способен да држи до камерата и леќа комбинација од 800g. Тоа има способност да ја ротирате камера назад на ниво ако нејзината прилог на етапни пост дека не можете да направите со Gorillapod SLR. Нејзината само 165g (5.8 мл) сама по себе, така да не тешки и треба да биде во можност да се најде дом во аголот на камерата торба. Но, некои се жалат дека тоа wilts за некои SLRs и ова е местото каде што SLR Зум доаѓа во.

Gorillapod SLR Зум

На Gorillapod SLR Зум е сосема поинаква литургија на риба за SLR корисникот во споредба со неговите помлади помал брат. Првото нешто е да се забележи дека нејзината номинална на многу повисоко тежина 3000g (6.5 lb) која треба да биде доволно за повеќето SLR, вклучувајќи професионални модели. Нејзините главни корисници се најверојатно да биде Про-sumer корисници како мене со Canon 40D или 50D или Nikon D90 или слично, во суштина магнезиум тело камери. Со тоа 3Kg лимит на тежина тоа исто така може да се одржи прилично голема леќа како 70-200 F2.8 но веројатно не дека многу повеќе.

Во вложи многу лесно да се манипулира и го прави токму она што би се надеваме, тоа обезбедува стабилна платформа за вашиот SLR камера за да седат. На сликата подолу неговата фиксна кон градина грејач, задача која траеше околу 15 секунди и тоа не се лизга на инчен додека беше спроведен. Тука во шут под неговата држење на Canon 40d и 17-85lens кој е за 50% од тежината на Gorillapod SLR Зум треба да бидат способни да се справат со.

Gorillapod SLR Zoom

Gorillapod SLR Зум

Гума околу секоја articulating во зглобовите и нозете помогнат во обезбедувањето на тоа да било предмет и јас не сум имал никакви проблеми со игра предизвикува таа да се дисторзии. Се разбира, вие не треба да се користат со Камерата може да се користи со видео камера или компактен ако тоа е она што сакате завртка главата, исто така може да се користи со Про ниво на полнење, како и.

Тоа е многу корисен кога се прават некои работи со Макро леќа и немате простор за поставување целосна tripod, тоа навистина не треба многу да се користи и е многу брзо да се постави.

Нејзините не се совршени, иако

За почеток за разлика од другите модели во Gorillapod спектар, тоа не имаат топката заеднички на крајот, па како што можете да видите во shot над тоа не може да се ротира за да бидат ниво, за ова ви се случува да треба мала глава да му се овозможи да ја ротирате. Јас сум користи со мојот Manfrotto 488 RC2 без проблем иако тоа не додадете на тежината дека тоа мора да се справат со, но тоа не управуваат со главата преземање на ротациона вирус.

Исто така, кога ќе го користите треба да се осигура дека ќе се стегне до тоа да се основа и како, ако не тоа ќе дисторзии надолу ако не сте што подразбира враќање од она што некогаш беше спроведен, пред се обидува повторно, не на крајот на светот, но нејзиното најдобро да се избегнуваат.

Gorillapod Фокус – Нов модел

Па дури ни Gorillapod SLR Зум е доволно за вас, тогаш, што треба повеќе? Добро, како за Gorillapod Фокус. Нејзината номинална на уште повисоко оптоварување на 5Kg и своите не е направен од пластични своите изградени со Елоксирани gunmetal заврши алуминиум, имам чувство ова не се случува да се дисторзии многу на сите, ако и било кога. Но, тоа не е точно светлина или како свој речиси двојно тежина на SLR Зум во 500g, тоа е колку што се некои од влез на ниво на SLR. Но неговата наменета за Про дека треба или сака Gorillipod и е подготвен да го носи дополнителна тежина и има што 300мм f2.8 сите ние сакаме. Но неговото повеќе од три пати цена од SLR Зум, мислам дека фокусот име поени повеќе за својот Филм барања од луѓето со SLR, мисли ли некој?

Gorillapod Focus

Gorillapod Фокус

Заклучок – 8/10 Gorillapod SLR Зум

Целокупната овие се одличен малку уред и добро вреди да додавање во вашиот комплет назад, нејзините користи се бескрајни и кој сака да се носат голема tripod низ ако тие може да се избегне тоа еј. Но, како што споменавме, нејзиното не совршен или кој е зошто јас не сум даде целосна оценка. Но тоа е доволно силна и до работа, дури и по повторна употреба која е главната работа. Јас само треба полесни глава да одат со него и јас сум далеку. Шут подолу е донесена со прикачување на камерата за да некои огради додека се moored исклучување Kowloon во потрага кон Конг Конг островот, видете работи.

Треба камерата да се замени со Fuji F30, или не јас?

Сите ние како да се задржи чекор со тековните трендови и како аматер фотограф сакав да се ажурира мојот сега стареење Fuji F30. Сега кога беше лансиран тоа имаше повеќе plaudits кои било други Компактен фотоапарат пред или бидејќи навистина. Имаше 6Mpix сензор и прилично просечни објективот на 36mm да 108mm (еквивалентно 35mm), но тоа не беше умен малку, тоа е неговата слаба светлина перформанси, дека секој е редови.

Во времето во некои форуми луѓе беа зборува до речиси SLR нивоа на намалување на шумот. Сега имам Canon 40D и тоа не може да дојде блиску , но како втор камерата тоа не неверојатна работа, кога ќе се разгледа на големината и тежината разлика. Но, откако се приклучи Alamy до скалирање 6meg слики од компактен што се слики директно на JPEG е тешко да се каже барем, дури и најдобрите 100iso слики имаат мали артефакти особено кога тие се намалени до резолуцијата Alamy сака.

Но Кој Новите Камерата Да Го Добиете?

Имав еден брз поглед наоколу и листата подолу доби кратко-листата. Некои се Ентузијаст модели дека дури може да се фати СУРОВИНИ и другите Премиум повеќе начин на живот модели. Она што е што барате? Минимална 10Mpix, Широк агол Леќа 28/24mm, добар екран, не е премногу голема (јас го добив SLR за тоа) и последно, но можеби најважно, одличен високи ISO перформанси.

[ад#postlinks]

Така, на листата се и неколку причини зошто почетна оние кои не го прават тоа.

Canon G9/G10 – G9 не оди доволно широка за навистина, но тоа е прилично евтини во моментот, G10 отиде да 24mm но тие се и двете се премногу големи и тешки и прилично скапи за малку повеќе корист на целокупната кога ќе пиксели ѕиркаат. Да се погледнеме во текот на Кен Rockwell да го види својот споредба со IXUS 870 / SD880.

Panasonic LX3 – Голема малку камера, зум објектив боди иако не така како мали како тоа изгледа и поклопецот на леќите може да биде фер да се расправаме за брз P&S. Но леќа е добра (Голем барел дисторзија прашања се фиксни во софтвер или LR Silkpix) 24mm е F2 и 60mm е F2.8 толку брза леќа, но не е долго на 60mm. Но, тие се мораше да дојде купи и јас не бев продаваат со леплива од леќа за да оди во фармерки џеб и нејзините прилично скапи, но тогаш исто така ќе се фати СУРОВИНИ. Ова е актуелниот хит на камерата за 2008 година и јас може да се види зошто. Но не од мене.

Fuji F100fd – Духовниот наследник на F30d или барем во иста bloodline. Тоа не е најдобра во потрага на камерата да го кажам барем, но тоа само за секој друг пат тоа крлежи сите кутии. Високи ISO перформанси е добар, но не се големи, иако. Плус од само £165 од Амазон зделка навистина и најновиот добитник на dpreview.com Премиум Камери во периодот до Божиќ. Ова е Можеби

Canon IXUS 870 Е / SD880 – Сега ова би можело да биде еден. Нејзините мали, има 28mm леќа и тоа не премногу скапи (јас сум во брак, па буџет е важно 😉 ) Неговата доби добра зум објективот на 10mpix сензор и добра ISO перформанси. На околу £200 нејзините не се премногу скапи или и таа изгледа одлично. Тоа, исто така, ќе добиете CHDK ад за во одреден момент, ова ќе им овозможи екстра функции, па дури и способност да го фати RAW датотеки.

И победникот е...?

Ако идам да се добие камера во моментот кога тоа ќе биде Canon IXUS 870 Е, разгледување на добрина знае колку ги ревидира своите победник. Некои дури и да се каже зошто се добие G10 кога ова го прави истото или подобро во многу ситуации и со CHDK ќе биде во можност да го фати СУРОВИНИ.

НО......... она што за F30?

Па, јас се вратив и се погледне во некои F30 коментарите и доби шок. Бучавата на висока ISO слики за СИТЕ камери погоре е полошо високото одат тие. Примерок нив во 400iso и веќе може да се види разликата. Имаат изглед на две слики во линковите подолу и се види она што го мислам. Да е 10mpix Canon IXUS 870 другите 6m на Fuji F30 но сигурно во последните 2 и малку години тоа би можело да биде тепан, дури и со поголема ISO. Но, тоа не се појавува, дури и намалување на слика на некои модели и тоа трчање преку Бучава Нинџа нема да го добие толку добри како Fuji оригиналот.

Таа моли на прашањето, ако тоа не беше за Mpix е потребно да се влезе во Alamy е тоа, всушност, подобро е да се остане со F30, јас сум се уште се неопределени.

Canon IXUS 870 Е IS400

Fuji F30 ISO400

[ад#post-слика]

Alamy оди бавно и првите отфрлање

artКолку долго е тоа зборува за процесот на слики на alamy во моментов? Одговор многу долго, над Божиќ е разбирливо, но тоа е се уште многу бавно. Тоа вели дека треба да очекуваме 37hrs за обработка на слики, но повеќе како 48hrs и дури тогаш ќе мора да почека за КК. Ајде Alamy земате поголеми парче на фотографи член на кралското семејство најмалку што може да направите е да ги забрза работите малку.

И тоа е, исто така лоши вести за оние слики кои не успеваат да се дојде до КК фаза. Да, мојата прва одбивање, но јас можам да разберам зошто. Без реализација на тоа јас подигнати 4 слики направени од мојот Fuji F30, одлична камера, но не доволно добри за да се справат со барањата на Alamy за жал.

Прстите прекрстени остатокот ќе биде во ред, но кога ќе се слушне тие биле прифатени се anyones се погоди. Твое чекање. unspool reminiscences чипка

Crumpler Кифла Врвот 5500 Преглед

Така торба е една кеса е тоа, erm не, особено кога тие имаат имиња како Кифла Врвот и Прилично Момче, тие не се. Сите ние имаме свои параметри на она што го прави добар камера торба и овозможува да се соочиме со неа, ако сте во фотографија ќе имаат речиси колку што вашата друга половина, дојде на вас знаат својата вистина.

Значи, ова е најновиот прилог на мојата колекција, Кифла Врвот 5500. Неговиот поголем од мојот прв Crumpler торба со доста маргина, но некои како тоа не изгледа или да се чувствуваат голема што е одлично. Мојот прв Crumpler беше Прилично Момче Големи (3000) кои е добро да ги носите само мојата SLR (40D), но не и многу повеќе, навистина.

Crumpler Кифла врвот 5500 и Прилично момче (L) рамо до рамо

Ова е сосема друга приказна, сега можат да го носат на Canon 40D (Која е фер малку поголем од 350/450D или Бунтовник) со 17-85kit леќа прилог, 30мм ф1.4 Сигма и можеби 1 или 2 други леќи, како што можете да видите од сликата подолу. Тоа изгледа како tardis во споредба со Прилично момче (L) кои се борат да носат ништо друго освен телото и комплет леќа.

Тоа е многу добро направен со ист материјал како и пред и проширување на преградата на предниот што ќе може да собере неколку мемориски картички и други делови и bobs како некои филтри. Мислам дека дури и би можеле да се стави нешто како Канон 70-200 f/4 L стои вертикално во кесата без премногу проблеми и се уште имаат соба за уште една леќа на врвот на комплет леќа.

Crumpler Кифла врвот 5500 со 40D+2 Леќи внатре

Сите во сите, ако сакате торба за да ги носите поголема SLR како 40D и неколку леќи, тогаш ова е за сите што некогаш ќе треба. Тоа не се чувствува тешки со поместена рамо, рака, и има многу простор во него, без тоа чувство голема, тоа не се чувствува многу поголем од Прилично Момче да се биде искрен и важен момент за мене тоа не 'поглед' се допаѓа камера торба. Оваа последна малку сам го направиле тоа на еден најдобар избор за мене, јас навистина не сакаат да изгледаат како целна одење низ улиците на странски земји, доколку јас не мора да се и со оваа торба не.

Толку за мене, јас би го даде 10/10, голема торба во многу разумна цена.

[ад#crumpler-торба]

Копија користење Homeserver и Carbonite

Така ќе имаат носивост на фотографиите и на податоците на вашиот КОМПЈУТЕР кој не можете да си дозволи да губи и треба метод за да се осигура дека двете вашиот КОМПЈУТЕР и вашите слики се резервната копија правилно. Но, исто така, треба да знаете дека имате копија на податоците надвор од локацијата.

Па тука е едноставен водич за тоа како јас го правам и она што ви треба

Прво ова упатство е корисна само за Windows КОМПЈУТЕР на целата жал ми е, знам дека многу луѓе го користат mac е, но во моментов не ми е, но јас сум сигурен дека може да биде во можност да се користи елементи на ова упатство.

Windows Homeserver

Што е тоа и зошто ви е потребна за тоа? Windows Домашен Сервер е парче софтвер што е Microsoft создадени специјално за дома. Таа е базирана на Windows 2003 Server edition, но со многу од функциите поедноставен за дома. Тоа може да биде инсталиран на повеќето постари КОМПЈУТЕР, јас сум тоа трчање на старата Dell P4 десктоп со 1Gb меморија и тоа е повеќе од доволно.

Меѓутоа, ако јас бев купување на нешто посветен на Домашен Сервер (WHS) јас би го погледне во еден од овие Тивка Homeserver . Тоа чини околу £430 и троши помалку од 40w на енергија идеален за нешто што се случува сакате да имате вклучен цело време.

Tranquil

Па сега ќе го имате на вашиот Домашен Сервер, сте го купиле исклучување на полица или инсталиран на нешто што треба веќе сте се доби и сте подготвени да одите.

Инсталирајте WHS конектор софтверот на вашиот КОМПЈУТЕР – КОМПЈУТЕР Бекап

За да го добиете следната функција која ќе треба да се инсталира на WHS конектор софтвер, ова не може да се најде на дополнителни CD-то кое што треба да го имаме или да се поврзете со вашиот WHS и да одат на Софтвер за споделување и вие ќе се најдете на Homeserver поврзете Софтвер таму. Се инсталира на секој КОМПЈУТЕР во вашиот дом.

[ад#whs-мека]

На WHS Поврзете софтвер ќе направите неколку работи, но целта на овој водич главната работа е дека нејзиниот conduate да направите резервна копија од секој КОМПЈУТЕР на вашиот домашен сервер. Исклучително ефикасна во чување на овие податоци, ако тоа го поддржува до три Vista 32bit машини сите со иста печ нивоа тоа само ќе се одржи една копија на ОС податоци и само референца за секоја машина.

Можете да се логирате со излез на WHS преку конектор и конфигурира бекап е да се направи секој ден, недела, месец и сл. и тоа ќе ве дават, ако ви недостасуваат резервни прозорец со прикажување на серверот како "Критична' нејзините не, но еј ќе морате да сакаат Microsoft понекогаш.

[ад#post-слика]

Важно – Не користете WHS да направите резервна Копија на Фотографии / музика

Една точка да се забележи, јас не користите WHS софтвер за бекап мои слики всушност јас конкретно да ги исклучат од процесот. Зошто? Добро брзина на копии за една и контрола се други. Јас користите алатка за синхронизација за да го направете резервни копии на сите мои слики, музика и податоци директно до почетниот сервер така што може да бидат видени од страна на другите клиенти. Ако само нека WHS направите резервна копија себе се седи во посебна датотека на WHS дека ниту еден од клиентите може да добиете пристап до други отколку преку WHS. Не заборавајте користење WHS Медиуми Поврзете софтвер кој е DLNA компатибилен ќе бидете во можност да гледате фотографии или да слушате музика преку компатибилни медиа плеер ако ги синхронизирате на WHS не користите WHS Конектор за да направите резервна копија.

Синхронизирање Фотографии, Музика на вашиот WHS

За да ги префрлите вашите слики и музика за да ја WHS јас предлагам да користите нешто како MS SyncToy V2 можете да го конфигурирате ова за вашите срца содржина. Добиете за да синхронизирате од КОМПЈУТЕР на WHS само или во двете насоки, или само да се откријат промени на едниот крај. Исто така, можете да поставите повеќе трансфери.

Јас го конфигурирате моите Фотографии на еден sync и Музика на друг да соодветниот директориум на WHS, јас во собата го еднаш неделно или па кога јас се спроведува некои големи промени. Потоа откако синхронизацијата е завршена и сите други клиенти, и да видат нови датотеки и може да ги користите, доколку тие треба да се, тој presto имате сервер за медиуми.

Off-Site бекап на вашите податоци преку Carbonite

Така што се изградени и конфигурирате вашата Windows Домашен Сервер, додадени фајлови од страна на синхронизација нив од КОМПЈУТЕР и сега треба да се земе уште една копија само во случај на најлошото се случи, Хард диск неуспех, пожар, кражба сте го името, дали ти навистина сакаш да се земе многу убави фотографии или rip сите вашиот CD-то е да се изгуби многу...... не мислев дека не.

Така што треба Carbonite или некоја слична услуга. Јас го користам carbonite поради неколку причини, се работи на WHS, тоа овозможува неограничен (во рамките на разумот) копија простор и своите не се скапи. Во $49 годишно или $89 за 2 и сега $135 за 3 години исклучително конкурентни особено кога го сметате за складирање може да ги користите. Во моментов имам никој да мал 140Gb на просторот се користат и тоа е се уште расте брзо. Преносот на податоци е брзо и restore е пробав, исто така, се чини дека да се биде во ред.

Carbonite WHS Прашања

Нејзините не се совршени, со WHS се чини дека постои мала грешка кога ќе им овозможи на WHS да span податоци низ повеќе дискови себе, за некои причина WHS нема да се врати за нив. Carbonite ги гледа како ако тие се на други дискови и тие ќе останат во чека државата, неговиот срам, но тоа може да се реши. Ако чување на податоци на еден диск или се користи RAID па OS не знам од каде тоа е за сите е во ред, па така не е голема работа, но вреди да се спомене. Исто така можете да започнете и да престане бекап ако треба да се, па дури и кажете тоа да работат на понизок приоритет па тоа не е мочуриште вашата конекција.

Ако сакате да направите резервна копија на видео датотеки можете исто така ќе треба да одберете нив поединечно, кавга, но барем можете да го направите тоа. Јас мислам дека тие се обидуваат да се ограничи просторот луѓе ќе ја користи, но ако имате компактен фотоапарат што го прави видеа ви се случува да треба да бидете сигурни дека ќе одат преку секое директориум за да се осигура дека тие се сите да бидат поткрепени.

Копија моменти за мене се е во ред, но се сеќавам дека еден типичен велика БРИТАНИЈА широкопојасен upload limit е само 256k не на 6-8Mb (6-8000k) преземете вие уживате кога сурфате на интернет и симнување на работите. Ако можете да отидете на еден од поновите услуги од некој како Се Неограничен тие нудат услугата која се дава до 1.5 Mb испратите брзини многу корисно кога сте со користење на резервни копии на оддалечена локација услуга како што е оваа.

Заклучок

Па таму ќе одат, имате три еластични решение што ќе имаат вашите податоци кои живеат во три места. Вашиот КОМПЈУТЕР, на Домашен Сервер и исклучување на сајтот. Ова треба да биде повеќе од доволно добро за само за никого. Само друга работа што јас би ве советуваме да се направи нешто многу безбедна е да се земе копија себе на друг хард диск и да го симнат сајт себе си, да ја даде на друг член на семејството. Овој само што ќе бидат потребни ако имаше проблем со Carbonite на некој вид и како се ' е можно јас би можело да се спомене тоа.

Така што треба на Windows Домашен сервер, неколку PC клиенти, media player, интернет конекција, рутер, и последно, но не значи барем некои големи слики или музика или други податоци да ги искористат предностите на оваа лесно peasy целосен бекап решение.

Корисни Линкови

Добивме Служел
Windows Домашен Сервер – Добивме Служел – Додатоци
[ад#postlinks]

Ако некој има било какви прашања би бил среќен да одговори на нив пост далеку во делот за коментари.

Visit Us On TwitterCheck Our Feed